A A+ A++

Przedsiębiorca może rozliczyć w podatkowych kosztach karę za wykonanie usługi po terminie, jeśli spóźnienie zostało spowodowane epidemią Covid-19.

Skarbówka nie zgadza się na zaliczanie do kosztów PIT/CIT kwot zapłaconych kontrahentowi za niedotrzymanie terminu umowy. Chyba że przyczyną zwłoki jest epidemia koronawirusa. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.


Wystąpił o nią przedsiębiorca z branży budowlanej. Wygrał przetarg na remont zmechanizowanego odstojnika smoły. Zobowiązał się, że wykona go w ciągu 90 dni. Terminu nie udało się jednak dotrzymać.

Przedsiębiorca twierdzi, że spóźnienie miało parę powodów. Między innymi problemy z dostępem do terenu koksowni, na którym odbywał się remont. A także rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Podkreśla, że mimo ograniczeń na terenie koksowni został zobowiązany przez kontrahenta do kontynuacji prac remontowych. Prowadził je przy zachowaniu reżimu sanitarnego, dzieląc załogę na rotacyjne zespoły.

Wszystko to spowodowało opóźnienie w wykonaniu robót. W związku z tym kontrahent naliczył karę umowną na ponad 100 tys. zł. Nie przekonały go tłumaczenia, że spóźnienie nastąpiło z przyczyn niezależnych od wykonawcy.

Czy taką karę można rozliczyć w podatkowych kosztach? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Ustawa o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 19) wyłącza wprawdzie z kosztów kary umowne, ale tylko z tytułu:

– wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,

– zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,

– zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Zdaniem przedsiębiorcy przyczyny naliczenia kary przez kontrahenta są inne niż wymienione, może więc być podatkowym kosztem.

Skarbówki ten argument nie przekonał. Podkreśliła, że wadę usługi może stanowić także opóźnienie w jej wykonaniu. Nie ma znaczenia, czy powstało z winy wykonawcy czy też z przyczyn od niego niezależnych.

Przedsiębiorcy pomógł jednak przepis (art. 52zb ustawy o PIT) wprowadzony przez tarczę antykryzysową. Wynika z niego, że firma ma prawo rozliczyć karę w kosztach, jeśli nie mogła wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu epidemii koronawirusa. Fiskus przyznał, że można go zastosować w opisanej sytuacji. Zastrzegł jednak, że do kosztów wolno zaliczyć kar … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSG jamy brzusznej kota. Ile kosztuje i jak się przygotować?
Następny artykułGliwicki Budżet Obywatelski. Wszystko w rękach gliwiczan!