A A+ A++

Niewielki rezerwat Rotuz to pełne uroku miejsce nieopodal Jeziora Goczałkowickiego. Został nawet opisany w podręcznikach do geografii. Rezerwat chroni naturalną roślinność bagienną. Piękne miejsce było zagrożone. Pomogły m.in. zastawki w kształcie bobrowych tam.

Rotuz na granicy miejscowości Chybie i Zabrzeg koło Czechowic-Dziedzic, to miejsce, którym przyrodnicy interesowali się już w latach 30. XX wieku. W 1966 r. na powierzchni 21,24 ha utworzono rezerwat, który był kilkukrotnie powiększany i obecnie zajmuje ponad 40 ha. Rotuz chroni torfowisko przejściowe z roślinnością bagienną, z fragmentami torfowisk niskich i wysokich.

Jednym z najcenniejszych gatunków jest owadożerna rosiczka okrągłolistna. Znajdziemy tu wiele mchów i torfowców, skrzyp bagienny, bobrek trójlistkowy, storczyki, bagno zwyczajne, żurawinę błotną. Rotuz to również królestwo owadów, w tym rzadkich i pięknych motyli. W okolicy można zaobserwować drapieżne ptaki, m.in. myszołowa i bielika. Co roku zakłada tam gniazdo para żurawi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKioski Ruchu znikają z płockich ulic, odchodząc do historii. Orlen tłumaczy…
Następny artykułВ Киев прибыл Жозеп Боррель. Это пятый его визит с начала полномасштабной войны