A A+ A++

Czy pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu w przypadku ubiegania się przez pracownika o dodatek do zasiłku rodzinnego? Czy powinien złożyć zaświadczenie do urzędu, w którym pracownik ubiega się o ten dodatek?

Zaświadczenie o zatrudnieniu do świadczeń rodzinnych

Problem: Nasza pracownica zakończyła urlop macierzyński i rozpoczyna urlop wychowawczy. Będzie ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. W związku z tym wystąpiła do nas z żądaniem wystawienia zaświadczenia o okresie zatrudnienia i korzystania z urlopu wychowawczego oraz złożenia tego zaświadczenia do urzędu, w którym ubiega się o ten dodatek. Czy powinniśmy wystawić takie zaświadczenie i dostarczyć je do urzędu? – pyta Czytelniczka z Warszawy.

Rada: Mają Państwo obowiązek wystawić zaświadczenie o okresie zatrudnienia i korzystania z urlopu wychowawczego przez pracownicę zgodnie z jej wnioskiem. Natomiast dostarczenie zaświadczenia do urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania należy do pracownicy.

Uzasadnienie: Zarówno zasiłek rodzinny, jak i dodatki do niego należą do świadczeń rodzinnych. Ustalenie prawa do tych świadczeń i ich wypłaty następuje m.in. na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka czy opiekuna prawnego dziecka (art. 23 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Dodatek do zasiłku rodzinnego – opieka nad dzieckiem na urlopie wychowawczym

Prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:

  • 24 miesięcy kalendarzowych,
  • 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,
  • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osobie uprawnionej przysługuje jeden dodatek w wysokości 400 zł miesięcznie niezależnie od liczby dzieci pozostających pod jej opieką. Jeden dodatek przysługuje również w sytuacji, gdy z urlopu wychowawczego korzystają oboje rodzice.

Dodatek nie przysługuje ww. osobie, jeżeli:

  • bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy; obywatelom państw członkowskich UE i EOG do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia prawa do dodatku zalicza się okres zatrudnienia na terytorium państw członkowskich UE i EOG;
  • podjęła lub kontynuuje zatrudnienie bądź inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
  • dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, oraz w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;
  • w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego;
  • korzysta ze świadczenia rodzicielskiego.

Wniosek o świadczenia rodzinne i zaświadczenie od pracodawcy

Do wniosku o świadczenia rodzinne należy dołączyć m.in. zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, w tym zaświadczenie pracodawcy albo oświadczenie o okresie, na który został udzielony urlop wychowawczy, oraz o okresach zatrudnienia (art. 23 ust. 4 pkt 3 lit. e ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Jeżeli w postępowaniach w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych jest wymagane potwierdzenie terminu i okresu, na jaki został udzielony przez pracodawcę urlop wychowawczy, oraz okresów zatrudnienia, osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia rodzinnego przedkłada zaświadczenie albo oświadczenie (art. 23 ust. 5a ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Pracodawcy są obowiązani wydawać zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych. Wydawanie zaświadczeń jest wolne od opłat (art. 29 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i korzystania z urlopu wychowawczego – wzór

Warszawa, 10 grudnia 2021 r.

IGREK Sp. z o.o.

ul. Flory 89

00-003 Warszawa

ZAŚWIADCZENIE

Niniejszym zaświadcza się, że pani Iwona Kolecka, PESEL: 79082241429,

zamieszkała na ul. Klonowej 7 m. 56, 00-004 Warszawa, jest zatrudniona w IGREK Sp. z o.o. od 1 lutego 2018 r. na czas nieokreślony.

Od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. pani Iwona Kolecka przebywa na urlopie wychowawczym.

Nie korzysta w czasie tego urlopu z zasiłku macierzyńskiego.

Zaświadczenie wydano na prośbę pracownika.

Kazimierz Malarz

Prezes Zarządu IGREK Sp. z o.o.

Podstawa prawna:

art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)

art. 8 pkt 2, art. 10, art. 23, art. 29 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 111; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1981)

§ 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U. z 2021 r. poz. 1481)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022

Tylko teraz

239,00 zł

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabożeństwo w piotrkowskiej cerkwi w intencji pokoju na Ukrainie
Następny artykułNowoczesne biurowce i hotel w Gliwicach. Czy wiesz gdzie powstaną?