A A+ A++

Zaświadczenia potwierdzające, czy działka jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu można już pobrać przez internet. Jest to kolejna usługa cyfrowa, umożliwiająca załatwienie sprawy urzędowej bez konieczności przyjazdu do urzędu.

Co to jest UPUL?

Uproszczony plan urządzania lasu to dokument gospodarki leśnej sporządzany dla terenów leśnych nienależących do Skarbu Państwa. UPUL zawiera ogólną charakterystykę lasów oraz ich stanu, a także wykaz gatunków drzew dominujących na danym terenie. Znajdują się w nim również informacje na temat polityki leśnej, którą można uprawiać na konkretnym terenie.

Dla gruntów należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych dokument sporządzany jest na zlecenie starosty, dla pozostałych lasów – na zlecenie i koszt właścicieli. Tworzony jest na okres 10 lat.

Do czego potrzebne jest zaświadczenie?

W obecnym systemie prawnym, zgodnie z ustawą o lasach, w przypadku sprzedaży gruntu Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu jeżeli jest on objęty uproszczonym planem urządzenia lasu (również jeśli oznaczony jest jako las w miejscowym planie zagospodarowania lub przeznaczony do zalesienia).

Zaświadczeń potwierdzających czy działka jest objęta UPUL żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. Warto pamiętać, że umowa zawarta z naruszeniem prawa pierwokupu jest umową nieważną. Zatem przed sprzedażą każdej działki należy uzyskać taki dokument w starostwie i dostarczyć go notariuszowi. Od teraz można go kupić przez internet.

Ile zaświadczeń wydajemy rocznie?

Liczba wydawanych zaświadczeń, że grunty są lub nie objęte uproszczonym planem urządzania lasu w powiecie piaseczyńskim systematycznie rośnie. W 2018 roku było ich nieco ponad 2,5 tysiąca, a w 2020 już ponad 3,5 tysiąca.

Jak pobrać przez internet?

Zaświadczenie można uzyskać poprzez serwis mapowy powiatu piaseczyńskiego. Po kliknięciu w ikonę koszyka, należy wybrać opcję Wnioski i formularze, następnie zaznaczyć Wniosek o wydanie zaświadczenia dotyczącego działki o objęciu uproszczonym planem urządzania lasu, podać swoje dane, wskazać nieruchomość, kliknąć Wygeneruj dokument i dokonać opłaty skarbowej. Możliwa jest płatność za pomocą systemów PayByNet lub PayU.

Jakie jeszcze usługi świadczymy przez internet?

Za pomocą portalu można także wygenerować mapę zasadniczą, materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, dane z ewidencji gruntów i budynków, uproszczony wypis z rejestru gruntów. Transakcje z rejestru cen i wartości można natomiast zakupić poprzez portal dla rzeczoznawców majątkowych.

Szczegółowe informacje dotyczące e-usług z zakresu geodezji kartografii

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKamil Majchrzak przed ATP Cup: Jako faworytom będzie nam towarzyszyła presja. WIDEO (Polsat Sport)
Następny artykułNiesamowity program polityczny Donalda Tuska. Dla niego liczy się tylko jedno