A A+ A++

Publikacja z dnia: 30-07-2024 16:07

Uzyskanie czystej wody dzięki odwróconej osmozie cieszy się rosnącą popularnością w domach. 

To rozwiązanie umożliwia znaczące zmniejszenie wydatków na wodę butelkowaną. Zastanówmy się, jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie tej technologii i jak odwrócona osmoza wpływa na poprawę jakości wody.

Podstawy odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza bazuje na zasadach osmozy naturalnej. W zjawisku tym, cząsteczki wody przechodzą z roztworu o niższym stężeniu soli do roztworu bardziej skoncentrowanego. W odwróconej osmozie proces ten jest modyfikowany tak, aby cząsteczki z zanieczyszczonej wody przeszły przez specjalną membranę półprzepuszczalną, zostawiając za sobą zanieczyszczenia, co pozwala im przyłączyć się do czystej wody. To osiąga się poprzez utrzymanie odpowiedniej różnicy ciśnień między dwoma zbiornikami. W ten sposób kierunek przepływu wody jest odwracany, co umożliwia usunięcie wielu rodzajów zanieczyszczeń. Metoda ta stała się bardzo popularna jako efektywna forma filtracji z wykorzystaniem membran.

Zalety odwróconej osmozy w poprawie jakości wody

Proces odwróconej osmozy skutecznie eliminuje od 96,8 do 99,8% zanieczyszczeń, co znacząco poprawia jakość wody.

Biologiczna czystość wody

Metoda ta wyjątkowo skutecznie radzi sobie z zanieczyszczeniami biologicznymi, co ma duże znaczenie zarówno dla wody wodociągowej, jak i tej pobieranej ze studni, często zanieczyszczonej przez naturalne zanieczyszczenia, np. zwierzęce odchody. Filtracja odwróconą osmozą pozwala na usunięcie bakterii, które mogą wtórnie zanieczyszczać wodę wodociągową, przenikając do niej z osadów w rurach. Dzięki membranom, które zatrzymują nawet mikroskopijne patogeny, zagrożenie bakteryjne zostaje znacząco zredukowane.

Usuwanie metali ciężkich

System odwróconej osmozy efektywnie eliminuje z wody metale ciężkie, takie jak ołów, rtęć czy kadm. Zagrożenie to jest szczególnie wysokie w regionach przemysłowych lub rolniczych, gdzie pestycydy mogą przedostawać się do wód gruntowych. Dlatego w miejscach takich zaleca się regularne badania jakości wody, a filtracja odwróconą osmozą może znacznie poprawić wyniki tych badań.

Zmiękczanie wody

Twarda woda, która jest problemem w wielu polskich gospodarstwach domowych, przyczynia się do tworzenia kamienia, co zagraża sprzętom AGD i utrudnia mycie z użyciem detergentów. Woda przetworzona za pomocą odwróconej osmozy charakteryzuje się niższym pH, w zakresie 5,2 do 6, co sprawia, że jest znacznie miększa i lepiej nadaje się do codziennego użytku.

Montaż systemu odwróconej osmozy w domu

Montaż systemu filtracji z użyciem odwróconej osmozy to zadanie, które profesjonaliści są w stanie przeprowadzić bez trudności. Konieczne jest zainstalowanie specjalnych zbiorników z membranami, które są integrowane z domowym systemem hydraulicznym i podłączane do zaworu zimnej wody. Oczyszczona woda jest dostarczana przez specjalny kran, nazywany wylewką. Pierwsze uruchomienie systemu najlepiej przeprowadzić z pomocą specjalistów, na przykład z firmy granimex.com.pl, którzy zainstalują i dokładnie przetestują cały system, w tym szczelność przewodów i inne kluczowe parametry. Korzystając z usług doświadczonych fachowców, możesz być pewien, że filtr będzie funkcjonował poprawnie.

Jakość wody po zastosowaniu odwróconej osmozy znacząco się poprawia, co potwierdzają wszyscy, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie. Woda przefiltrowana jest idealna do użytku spożywczego, co również przyczynia się do ograniczenia kosztów związanych z kupowaniem wody butelkowanej.

(materiał zewnętrzny)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBOCHNIA. Do końca przyszłego roku w mieście ma być wybudowany żłobek
Następny artykułObwieszczenie Starosty Nakielskiego z dnia 30.07.2024r.