Cięcie laserem coraz częściej staje się preferowaną metodą obróbki różnych materiałów. Jakie argumenty przemawiają za wyborem tej technologii?
Cięcie laserem to proces, w którym wiązka lasera uderza w powierzchnię materiału, nagrzewając go do stopienia lub odparowania. Dzięki temu możliwe jest rozdzielenie materiału w określonych miejscach. Używana do cięcia wiązka laserowa cechuje się się dużą intensywnością i może być kontrolowana z dużą precyzją, pozwalając na poprowadzenie cięcia zgodnie z nawet bardzo skomplikowanym wzorem. Cały proces odbywa się bez bezpośredniego kontaktu narzędzia z materiałem, co przekłada się na brak zużycia narzędzia i powstawania śladów na obrabianym materiale.
Cięcie laserem – jakie materiały można obrabiać?
Jedną z najważniejszych zalet cięcia laserowego jest wszechstronność. Technologia ta może być stosowana w obróbce różnych materiałów – w tym:
Cięcie laserem – najważniejsze zalety
Rosnąca popularność technologii cięcia laserowego nie bierze się znikąd – to wynik jej licznych zalet. Poza wspomnianą wszechstronnością, największe znaczenie mają:
-
wysoka precyzja: cięcie laserem umożliwia tworzenie elementów o bardzo złożonych kształtach;
-
szybkość: pozwala na zachowanie dużej efektywności produkcji dużych ilości detali w krótkim czasie;
-
bezkontaktowy proces: brak bezpośredniego kontaktu narzędzia z materiałem minimalizuje zużycie narzędzia i pozwala uniknąć pozostawiania ślady na obrabianym materiale;
-
brak obróbki końcowej: cięcie laserowe nie wymaga dodatkowej obróbki końcowej, dzięki czemu można uzyskać gotowe detale już po jednym etapie produkcji;
-
powtarzalność: dzięki dokładnej kontroli całego procesu, cięcie laserowe zapewnia powtarzalność wszystkich elementów, dzięki czemu doskonale sprawdza się w seryjnej produkcji detali, do których oczekuje się najwyższej jakości;
-
niskie koszty: mimo wyższych kosztów wstępnych, cięcie laserowe w ogólnym rozrachunku okazuje się bardziej opłacalne od technik mechanicznych ze względu na wydajność i minimalny nakład pracy.
Cięcie laserem. Od czego zależy jakość obróbki?
Planując projekt wymagający wykorzystanie detali wycinanych laserowo, warto starannie wybrać wykonawcę tej usługi. Szczególnie dużą uwagę zwrócić na dokładność cięcia. Ta cecha uzależniona jest przede wszystkim od:
-
mocy i rodzaju lasera: silniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie lasery zapewniają większą precyzję cięcia;
-
rodzaju i grubości materiału: w zależności od tych czynników, należy dobrać odpowiednie parametry procesu – przede wszystkim prędkość, moc i głębokość cięcia;
-
jakości materiału: w przypadku materiałów o niższej jakości uzyskanie dużej dokładności może być trudniejsze;
-
dokładności maszyny: największe znaczenie ma efektywna stabilizacja detali i precyzja działania napędu.
Cięcie laserowe to wszechstronna i skuteczna metodą obróbki wielu materiałów materiałów. Dzięki wysokiej precyzji, szybkości i możliwości prowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych cięć zgodnie z nawet najbardziej skomplikowanymi wzorami, technologia ta znajduje zastosowanie w wielu branżach. Oferuje wiele korzyści, wśród których wymienić warto bezkontaktowy charakter, brak konieczności obróbki końcowej oraz powtarzalność. To czyni z niego rozwiązanie bardziej opłacalne niż tradycyjne metody obróbki.
Artykuł zewnętrzny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS