A A+ A++

Skutki zmian w podatku od nieruchomości odczują przedsiębiorcy z wielu branż. Muszą się oni liczyć z tym, że zapłacą gminnemu fiskusowi więcej. Ale jest też dobra wiadomość – czytamy w środowym wydaniu “Dziennika Gazety Prawnej”.

Zaskakująca podatkowa rewolucja. Biznes zapłaci za hale namiotowe i kontenery?
fot. eamesBot / / Shutterstock

Jak informuje “DGP” skorzystają właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych. Zostaną one objęte jedną stawką podatku od nieruchomości – taką samą jak dla mieszkań, niezależnie od tego, czy mają odrębne księgi wieczyste. Gazeta wyjaśnia, że takie są plany Ministerstwa Finansów – tak wynika z opublikowanego projektu zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Mają one wejść w życie od 1 stycznia 2025 r., bo z końcem 2024 r. wygasną dwa przepisy dotyczące definicji budynku i budowli.

“Resort finansów zaproponował nową definicję budowli. Skutki tej zmiany mogą odczuć stacje narciarskie, firmy paliwowe, telekomunikacyjne i energetyczne, właściciele hal namiotowych i kontenerów. Nie tego się spodziewali przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Z wcześniejszych zapowiedzi MF można było wyciągnąć wniosek, że zmiana będzie niewielka, w zasadzie sprowadzi się do przeniesienia definicji budowli z prawa budowlanego do ustawy podatkowej” – zauważa dziennik.

Reklama

Według gazety, co innego jednak wynika z gotowego projektu. “Wprowadzono zmiany rozszerzające faktycznie zakres obiektów do opodatkowania” – mówi Rafał Kran, doradca podatkowy z MDDP. Doktor Adam Kałążny, radca prawny z Deloitte, dodaje, że wskutek planowanych zmian mogą zostać opodatkowane urządzenia techniczne, a w szczególności dystrybutory paliw, pompy, urządzenia telekomunikacyjne. Daninę trzeba będzie płacić od hal namiotowych i kontenerów. (PAP)

mmu/ mow/

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Źródło:PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIV sesja V kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka
Następny artykułKąpielisko Sobótka otwarte – bezpieczna rekreacja nad wodą