A A+ A++

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej od siedmiu lat prężnie się rozrasta. Każdy, kto chciałby jeszcze w tym roku dołączyć, spróbować swoich sił i zdobyć cenne doświadczenia, wciąż ma taką możliwość. Terytorialsi zapraszają w swoje szeregi.

Dla kogo WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa, budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku od 18 do 55 lat (w przypadku żołnierzy szeregowych) oraz od 18 do 63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów), kto przejdzie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Podstawowe wymagania to m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.

W szeregach WOT mile widziani są zarówno uczniowie i studenci, osoby aktywne zawodowo, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Ci, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne, efektywnie pomagać lokalnej społeczności lub po prostu chcą sprawdzić, czy wojsko to dla nich odpowiedni kierunek na przyszłość. WOT to miejsce zarówno dla młodych, jak i nieco starszych, z większym doświadczeniem życiowym i zawodowym.

Korzyści ze służby w WOT

Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej daje wiele korzyści. Przede wszystkim to inwestycja w rozwój osobisty: służba w ciekawym środowisku, możliwość zdobycia nowych doświadczeń, uprawnień, rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania własnych słabości. Niebagatelną wartością jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju.

Służba w WOT jest również inwestycją w rozwój zawodowy. Oferuje atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne, honorowane w środowisku cywilnym, oraz udział w dynamicznych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu. WOT jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą pogodzić służbę dla Ojczyzny z życiem zawodowym i rodzinnym. Terytorialsi mogą również liczyć na wynagrodzenie w wysokości minimum 880 zł miesięcznie za gotowość bojową oraz obowiązkowe, comiesięczne, dwudniowe szkolenie rotacyjne.

Szkolenia w WOT

Terytorialsi intensywnie ćwiczą w koszarach, na poligonach, placach ćwiczeń, ale przede wszystkim w terenie. To właśnie terytorialność i doskonała znajomość danego terenu jest siłą WOT. Żołnierze OT ramię w ramię ze strażą pożarną, policją oraz innymi służbami ratowniczymi biorą udział w różnych akcjach kryzysowych, wspierając lokalną społeczność.

Ochotnicy mogą odnaleźć swoje powołanie w różnych specjalnościach, np. ratownik, strzelec wyborowy, saper czy łącznościowiec.

Terminy szkoleń w 2024 roku

Lubelska Brygada OT zaprasza na szkolenia podstawowe osoby, które nigdy nie były w wojsku, a także żołnierzy rezerwy. Ochotnicy mają do wyboru jeszcze trzy terminy szkoleń podstawowych: 9-24 sierpnia, 14-29 września i 15-30 listopada. Dla żołnierzy rezerwy zaplanowano natomiast szkolenia wyrównawcze w terminach: 14-21 września oraz 15-22 listopada.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do WOT można uzyskać w Wojskowych Centrach Rekrutacji w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej i Zamościu oraz kontaktując się z rekruterami z poszczególnych powiatów: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObraża katolików? Zamieściła mocnego mema
Następny artykułTak 100 lat temu wyglądała ul. Piłsudskiego (STARE ZDJĘCIA)