Na terenie powiatu pruszkowskiego schronienie znalazło wielu uchodźców z Ukrainy, w tym duża grupa młodzieży. Zarząd Powiatu Pruszkowskiego zapewnienia ukraińskim nastolatkom odpowiednie warunki do nauki w szkołach powiatowych.
Dyrektorzy przygotowują szkoły na przyjęcie nowych uczniów, są już zatrudnieni nauczyciele wspomagający posługujący się językiem ukraińskim i polskim – mówi Agnieszka Kuźmińska, Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi, z dnia 23 sierpnia 2017 r., uczniowie z Ukrainy podlegają z dniem przybycia obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki w Polsce, co rodzi potrzebę utworzenia w szkołach dodatkowych oddziałów przygotowawczych. Powstają one dla tych, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty oraz nie znają w dostatecznym stopniu lub w ogóle języka polskiego. Liczba osób w klasie nie może przekraczać 25. Będą w nich realizowane zajęcia z języka polskiego (nie mniej niż 6 godzin), matematyki, wychowania fizycznego, geografii oraz zajęcia socjalizujące.
Zostaną zorganizowane w:
- Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie, przy ul. Gomulińskiego 2 – od 17 marca,
- Technikum w Zespole Szkół im. F. Nansena w Piastowie przy ul. Namysłowskiego 11 – od 21 marca,
- Liceum Ogólnokształcącym im. T. Zana w Pruszkowie, ul. Daszyńskiego 6 – od 23 marca.
Będą funkcjonować zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 165 ust. 16 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe. W przypadku braku miejsc we wspomnianych szkołach zostaną uruchomione dwa dodatkowe oddziały: w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki oraz w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Pruszkowie. W tym roku szkolnym, w oddziałach szkolnych w naszych szkołach już uczyło się ponad 70 uczniów pochodzenia ukraińskiego – dodaje Agnieszka Kuźmińska.
Utrata domu, trauma wojenna, nagłe oderwanie od przyjaciół i znajomych, to tylko niektóre z problemów z jakimi mierzą się uczniowie z Ukrainy. Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby włączenie się w społeczność uczniowską i aklimatyzacja w szkole, nie były kolejnym z nich. Wierzymy, że stworzenie przez nas klas przygotowawczych pomoże odbudować poczucie bezpieczeństwa wśród młodzieży ukraińskiej, a nauka języka polskiego ułatwi integrację – podsumowuje Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS