Przyjdź i uczcij 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do wzięcia udziału w uroczystościach zapraszają Starosta Powiatu Oławskiego Marek Szponar oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Oławie Józef Hołyński.
Mszą Świętą w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia, przemarszem przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny uczcimy w Oławie, w poniedziałek 11 listopada, bliskie sercu każdego Polaka święto – 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
106 lat temu, 11 listopada 1918 r., spełniły się marzenia oraz sen kilku pokoleń Polaków i odrodziło się państwo polskie. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich i krwawych powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Poniżej publikujemy program uroczystości, którą organizuje Starostwo Powiatowe w Oławie.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI – 11 listopada (poniedziałek)
* GODZ. 12.00 – Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie – Msza św. w intencji Ojczyzny.
– Uwaga – prosimy, aby 15 minut wcześniej (o godz. 11.45) poczty sztandarowe zgromadziły się przed głównym wejściem do Sanktuarium. Po Mszy św. zachęcamy Państwa do uczestniczenia w kolejnej części uroczystości, która odbędzie się przed Pomnikiem Losów Ojczyzny.
* GODZ. 13.00 – Przemarsz uczestników uroczystości przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej, z Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie, przez Rynek, ulicą Kopernika na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.
* GODZ. 13.15 – Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Oławie, przed Pomnikiem Losów Ojczyzny – Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości:
– wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej,
– przemówienie Starosty Powiatu Oławskiego Marka Szponara z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
– występ patriotyczny uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie,
– wiązanka utworów patriotycznych w wykonaniu Oławskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją kapelmistrza Kazimierza Puchalskiego,
– składanie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje pod Pomnikiem Losów Ojczyzny.
Organizatorzy zwracają się z prośbą do samorządów, organizacji, szkół i instytucji o udział w obchodach wraz z pocztami sztandarowymi:
– Prosimy o wydelegowanie pocztów sztandarowych i ich przybycie, w poniedziałek 11 listopada na godz. 12.00 do Sanktuarium pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie. Zbiórka już o godz. 11:45 przed świątynią.
Aby podkreślić wagę święta wywieśmy w tym dniu flagę państwową RP, okazując w ten sposób przywiązanie do polskiej historii, narodowych wartości, a także aby zaakcentować radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny!
W związku z organizacją Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Oławie organizatorzy zwracają się z uprzejmą prośbą do użytkowników dróg, aby w poniedziałek 11 listopada, nie parkować pojazdów na trasie przemarszu. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy. Jednocześnie w imieniu organizatorów zapraszamy i zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach.
Garść historii
11 listopada 1918 spełniły się marzenia i sen kilku pokoleń Polaków…
… i odrodziło się Państwo Polskie. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich i krwawych powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj ze zniszczeń I wojny światowej oraz stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w Powstaniu Listopadowym i Powstaniu Styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS