Siedziba muzeum, wykonana ze żwiru i kruszywa kamiennego, ma nawiązywać do piękna i prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów oraz małych kościołów. Dziś architekt Mirosław Nizio z pracowni Nizio Design International zaprezentował projekt obiektu. W wydarzeniu w białostockim Ratuszu wzięli udział m.in. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, metropolita białostocki abp Józef Guzdek oraz przedstawiciele Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, na której zlecenie powstał ten projekt i która następnie przekazała go Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku.
REKLAMA
Abp Józef Guzdek podkreślił, że bł. ks. Jerzy był jego wzorem i idolem, „dobrym pasterzem, który był zawsze blisko ludzi”.
– Dziękuję za upamiętnienie tego niezłomnego pasterza. To jest spełnienie długu, jaki wszyscy mamy wobec niego – powiedział metropolita.
Podkreślił, że muzeum powinno przemawiać zwłaszcza do młodych ludzi, którzy nie pamiętają nauk ks. Jerzego.
–W pełni podpisuję się pod słowami księdza arcybiskupa. Ksiądz Jerzy był i jest także moim idolem – przyznał marszałek. – A muzeum ma być pomnikiem, jaki mu wystawimy. Tak, by mogli zobaczyć i usłyszeć prawdę o nim ludzie nie tylko z naszego regionu czy kraju, ale z całego świata. Takie mamy założenia.
Artur Kosicki zauważył, że dzisiejsze wydarzenie kończy jeden etap, a zaczyna drugi – etap budowy.
– Projekt pomnika robi duże wrażenie. Liczę, że przemówi nie tylko do osób starszych, ale także do ludzi młodych, bo – tak jak powiedział arcybiskup – oni powinni kultywować pamięć o księdzu Jerzym – mówił marszałek. – Mam nadzieję, że rok 2025, kiedy otworzymy oficjalnie muzeum, będzie rokiem księdza Jerzego Popiełuszki.
Z inicjatywą budowy muzeum poświęconego bł. ks. Popiełuszce w jego rodzinnej wsi Okopy kilka lat temu wystąpiła fundacja „Dobro”. Pomysł pojawił się podczas obchodów 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego.
– Stwierdziliśmy, że jego miejsce urodzin zostało zapomniane. Stąd pomysł, by je upamiętnić. Najpierw miała to być ławeczka dla pielgrzymów przy kapliczce naprzeciwko domu – przypominał Marek Popiełuszko, prezes Fundacji „Dobro”.
Jak wspominał Bogdan Romaniuk, przewodniczący Rady Programowej Fundacji „Dobro”, dzięki wsparciu samorządu województwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomocy rządu, spółek skarbu państwa, a także NSZZ „Solidarność”, udało się stworzyć projekt, który stanie się ważnym obiektem „na mapie muzeów Polski”.
REKLAMA
A Józef Mozelewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” zadeklarował, że na każdym, zwłaszcza na członkach związku, spoczywa obowiązek szerzenia kultu bł. ks. Jerzego. Centrum tego kultu ma być zlokalizowane właśnie w muzeum w Okopach.
Podczas konferencji Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, zademonstrował akt notarialny, na mocy którego placówka otrzymała od Fundacji „Dobro” projekt architektoniczny.
– Traktuję to zadanie jako ogromne wyzwanie i rozpoczęcie dwóch budów. Z jednej strony, będą to prace budowlane. A z drugiej, budowa koncepcji, która ma wypełnić treścią to muzeum i doprowadzić do tego, że będzie ona docierać do ludzi, dla których życie księdza Jerzego to tylko historia. Ogromne zadanie, aby wraz z tymi murami, rosło przesłanie.
W budowie tej koncepcji bardzo ważny jest sam projekt. I choć pracownia Nizio Design International ma na swoim koncie wiele znakomitych projektów muzealnych, w tym m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, jednak to zlecenie miało dla niej charakter szczególny.
– Ideą przewodnią powstania tego domu pamięci, muzeum, jest stworzenie formy uniwersalnej, ascetycznej, nowoczesnej, inspirowanej kapliczkami, wieżyczkami, szczytami kościołów i domem, w którym ksiądz Jerzy się urodził. Aby w tym obiekcie znaleźć można było uniwersalne, ważne wartości zderzone z męczeństwem księdza – wyjaśniał Mirosław Nizio. – Nie mówimy tu o zwykłym muzeum, ale o miejscu dla pielgrzymów i wartościach, jakie są ważne w naszym życiu.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, posłowie Jarosław Zieliński i Mieczysław Baszko oraz Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli.
Podlaskie.eu
opr. (pb)
Zdjęcia – Podlaskie.eu/Muzeum Podlaskie w Białymstoku:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS