“Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”
Teatr Na Dole – Joanna Szczepkowska
3 listopada godz. 17:00 – Zamojski Dom Kultury
autorka i reżyseria: Joanna Szczepkowska
obsada: Jan Jurkowski i Joanna Szczepkowska
gatunek: Komedia
czas trwania: 140 minut (1 przerwa)
bilet: 65 zł
Kiedy artysta podejmuje decyzję o wycofaniu ze świata, zaczyna się dochodzenie: czy to kwestia nieprzystosowania? Utraty talentu? Wyniosłości? I przede wszystkim: czy ma do tego prawo? Przywykliśmy do nieprzerwanej obecności gwiazd w przestrzeni medialnej, do ciągłych wiadomości na temat ich życia prywatnego i do konieczności bycia dostępnym dla widzów oraz dziennikarzy. Ale czy naprawdę jest to obowiązek artysty?
W autorskim spektaklu Joanny Szczepkowskiej, dojrzała kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. Dla chłopaka wejście w świat bohaterki jest jak przekroczenie magicznego progu, za którym znajduje się nierealne doświadczenie i zaczyna wchodzenie w szaleństwo. Dwa zupełnie odmienne spojrzenia, dwie różne epoki i przede wszystkim – dwa pokolenia, koncertowo prowadzące ze sobą osobliwą grę, w której ścierają się dwie odmienne osobowości: samotna z wyboru i nieodnajdująca się we współczesnym świecie Marta oraz goniący za sukcesem, rozgłosem i ciągłym „dzianiem się” Piotr. Co wyniknie z tego spotkania? Jaką tajemnicę kryje Marta? I kim jest tytułowa Pelcia?
Spektakl “Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu” prezentowany jest w ramach funduszy pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy.
„Księżyc i magnolie”
Teatr im. J. Osterwy w Lublinie
23 listopada godz. 18:00 – Zamojski Dom Kultury
reżyseria: Jose Iglesias Vigil
kostiumografia: Emil Wysocki
scenografia: Marek Braun
reżyseria światła: Jędrzej Skajster
obsada:
Wojciech Dobrowolski
Anna Nowak
Włodzimierz Dyła
Jerzy Kurczuk, Paweł Ferens
gatunek: Komedia
czas trwania: 150 min (1 przerwa)
bilet: 40 zł
„Księżyc i magnolie” to sztuka, która w dynamiczny i okraszony komizmem sposób przedstawia nie tylko proces twórczy, ale także naturę człowieka.
Pięć dni i nocy to czas, który spędzamy w pełnym gwaru gabinecie, gdzie powstaje finalny zarys filmowego scenariusza „Przeminęło z wiatrem” nazwanego największym sukcesem finansowym w dziejach kina. Za jej sprawą widz dowie się jak w rzeczywistości wyglądają realia funkcjonowania przemysłu kinowego oraz jak nadzór wybuchowego pracoholika może wpłynąć na zrodzenie się magii Kina przez duże „K”. W całej zawiłości nie można zapomnieć o kontekście historycznym, a dokładniej o realiach wojny secesyjnej oraz związanej z nią integracji amerykańskiej tożsamości.
Jose Iglesias Vigil – reżyser spektaklu – zapytany o swoją interpretację mówi: Jest to mądra komedia, która skłania do refleksji. To sztuka, w którą wpisana jest nostalgia za światem, którego nie ma, za którym wciąż tęsknimy.
Spektakl „Księżyc i magnolie” prezentowany jest w ramach projektu Scena Reduta Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie
„W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”
Dom Spotkań z Historią
26 listopada godz. 18:00 – Zamojski Dom Kultury
reżyseria: Anna Gryszkówna
obsada: Agnieszka Przepiórska
scenografia: Alicja Patyniak-Rogozińska
muzyka: Michał Lamża
gatunek: dramat
czas trwania:70 min
bilet: 40 zł
Spektakl przewidziany dla osób powyżej 16 roku życia.
OSTRZEŻENIE: w spektaklu występują efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki
Matka cierpiąca. Działaczka społeczna. Poetka. Kolorowy ptak. Kobieta walcząca z systemem i narzuconymi normami społecznymi. Matka zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Historia Barbary Sadowskiej, w której role wcieliła się Agnieszka Przepiórska opowiedziana została w monodramie wyprodukowanym przez Dom Spotkań z Historią
Barbara Sadowska urodziła się w 1940 roku w Paryżu. Po wojnie przyjechała do Polski i zamieszkała w Sopocie. Następnie przeniosła się do Warszawy. Skończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a w 1957 debiutowała jako poetka opublikowanym w tygodniku „Nowa Kultura” wierszem Matka. Sześć lat później wyszła za mąż za Leopolda Przemyka. W maju 1964 urodziła syna, Grzegorza. Na początku lat siedemdziesiątych Barbara zaczęła działać w opozycji antykomunistycznej. Z tego powodu została kilkakrotnie aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa, a wiosną 1983 roku milicjanci pobili ją w komitecie pomocy internowanym, który mieścił się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Niedługo później Grzegorz świętując z przyjaciółmi zdaną maturę, został zatrzymany przez milicję i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy z komisariatu przy ul. Jezuickiej. W wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej zmarł w szpitalu – trzy dni przed dziewiętnastymi urodzinami.
Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską.
Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.
Agnieszka Przepiórska o swojej pracy mówi: „Teatr to dla mnie opowieść. Dzielenie się historią, wymiana emocji i energii. Często lot w kosmos, rzadko przykry obowiązek”. Aktorka tworzy od 10 lat teatr biograficzny. Zaczęła od opowieści o emancypacji wdowy smoleńskiej, poprzez autobiograficzną opowieść o dorastaniu bez ojca i historii byłej korespondentki wojennej. Trzy ostatnie monodramy poświęciła historiom polskiej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki, naukowczyni i popularyzatorki nauki Simony Kossak oraz działaczki społecznej i opozycjonistki PRL Anny Walentynowicz.
Autorem tekstów do wszystkich biograficznych monodramów w repertuarze Agnieszki Przepiórskiej jest Piotr Rowicki. Przepiórska na stałe współpracuje również z Anną Gryszkówną, aktorką Teatru Narodowego i reżyserką, która odpowiada za poprzednie trzy monodramy oraz najnowszy, o Barbarze Sadowskiej. Muzykę do spektaklu skomponował Michał Lamża, a jego producentką jest Agata Kucharska.
Spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” prezentowany jest w ramach projektu Teatr Polska.
Bilety dostępne w sekretariacie ZDK (pn.-pt. 7:30-15:30) oraz online: https://zdk.zamosc.pl/page/16/kup-bilet.html
Na wszystkie spektakle obowiązują zniżki na Kartę Dużej Rodziny, Kartę Zamościanina, Kartę Seniora.
Promocje z kart nie łączą się. Zniżka obowiązuje wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej.
Zachęcamy do pracowniczych lub koleżeńskich rezerwacji grupowych – powyżej 10 zakupionych biletów obowiązuje zniżka 10%.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS