A A+ A++

W dniach 21- 25 października grupa 15 uczniów i 2 nauczycielek z Popradu gościła w I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.

Wspólnie realizowano projekt V4 Mini Grant “Dušan Jurkovič” finansowany z Funduszu Wyszehradzkiego i dotyczący postaci wybitnego słowackiego architekta, który podczas Pierwszej Wojny Światowej zaprojektował wyróżniające się cmentarze wojenne w okolicach Gorlic oraz wiele domów i obiektów użyteczności publicznej na Słowacji i w Czechach, w unikalnym stylu ludowej secesji. Celem projektu było przybliżenie jego postaci uczniom w obu krajach, oraz inspiracja jego dziełami podczas tworzenia obrazów, rysunków oraz zdjęcia, które zostaną pokazane na wystawach w Gorlicach oraz w Popradzie.

Przez 2 dni uczniowie pracowali w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach tworząc obrazy i rysunki inspirowane zabytkami Gorlic i powiatu.

Efektem tych prac jest wystawę prac uczniów I LO oraz SPS Poprad, w ramach międzynarodowego projektu „Dušan Jurkovič”. Wystawę obrazów i fotografii architektury Jurkoviča w czeskich Morawach, na Słowacji oraz w powiecie gorlickim, będzie można obejrzeć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, od 7 do 29 listopada br.

Dušan Jurkovič (1868 – 1947) to jeden z najwybitniejszych słowackich architektów przełomu XIX i XX wieku. Pochodził z patriotycznej słowackiej rodziny, był miłośnikiem etnografii i kultury ludowej, często wykorzystywał też te motywy w swoich pracach. Ukończył studia w Wiedniu, projektował m.in. schroniska turystyczne, domy zdrojowe, ale też wille, urzędy, banki. W czasie I wojny światowej został mianowany kierownikiem i budowniczym cmentarzy wojennych w Okręgu Żmigrodzkim. Projektował głównie w drewnie, inspirował się miejscową sztuką ludową.

Źródło: I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy muszą dosłownie zagryźć zęby
Następny artykułUM Opole zaprasza na obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości z bogatym programem atrakcji