Pierwsze posiedzenie zespołu ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej odbyło się w poniedziałek – przekazało MSWiA. W składzie zespołu oprócz właściwych ministrów, są także m.in. wojewodowie: podlaski i lubelski oraz komendanci oddziałów SG: podlaskiego i nadbużańskiego.
Jak podano, podczas posiedzenia przedstawiono szczegółowy harmonogram budowy zapory, który zespół pozytywnie zaopiniował.
“Przedsięwzięcie, które musimy zrealizować, jest inwestycją absolutnie strategiczną i priorytetową w kontekście bezpieczeństwa państwa i obywateli” – powiedział cytowany w komunikacie szef MSWiA Mariusz Kamiński, przewodniczący zespołu.
NIE PRZEGAP: 3,5 tys. migrantów na granicy. Najnowsze filmy z przejścia w Kuźnicy [NA ŻYWO]
Zgodnie z harmonogramem, do 15 grudnia mają zostać podpisane umowy z firmami odpowiedzialnymi za budowę zapory. “Umowy będą jawne, tak, aby każdy obywatel mógł się z nimi zapoznać. Prace na samej granicy rozpoczną się jeszcze w tym roku. Planowany czas prac na granicy to 180 dni. Zapora ma powstać do końca pierwszego półrocza 2022 roku” – podano.
Inwestycja ma być realizowana przez kilka firm na czterech odcinkach, a zapora będzie oparta na konstrukcji stalowej.
Jak poinformowano w komunikacie, ze względu na rozmiar inwestycji i tempo prac, pod uwagę – w toku negocjacji – “brane są duże firmy, rekomendowane przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa”. Jak wyjaśniono, firmy te mają potencjał wykonawczy, doświadczenie, a także dysponują specjalistycznym sprzętem. “Ze względu na pilny i strategiczny charakter tej inwestycji, warunkiem podpisania umów z wykonawcami będzie prowadzenie prac na granicy w systemie trzyzmianowym i 24 godziny na dobę” – napisano.
Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie województwa podlaskiego; na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS