A A+ A++

Do połowy września powstanie zapora elektroniczna. Będzie ona stanowiła uzupełnienie zapory inżynieryjnej na granicy polsko-białoruskiej – poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W Nowodzieli pod Kuźnicą odbyła się dziś konferencja prasowa, w której wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, jego zastępca, a także szef Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.


– Za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawsza wojna od II wojny światowej i dzisiaj widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord – atak Łukaszenki na polską granicę – stwierdził Mateusz Morawiecki. – Łukaszenka i jego mocodawca Putin postanowili przetestować wschodnią granicę UE. Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu do przybycia na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu, a później byli oni wypychani na terytorium Polski.

– Dziś możemy koncentrować się na tym, co jest naszym i europejskim priorytetem – pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności – dodał.

Szef rządu podziękował funkcjonariuszom policji, Straży Granicznej i żołnierzom Wojska Polskiego za to, że podczas kryzysu stanęli na wysokości zadania. Wyraził też wdzięczność ministrom Mariuszowi Kamińskiemu i Mariuszowi Błaszczakowi oraz wicepremierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za prace nad ustawą o obronie Ojczyzny.

– Kolejnym elementem tej wojny jest próba wywołania głodu. Na Radzie Europejskiej premierzy podkreślali problem rosnącej presji migracyjnej ze względu na falę głodu. Widzimy, że ten napór rośnie. Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne jest naszą racją stanu i będziemy jej bronić wbrew wszystkiemu. Ta zapora jest wyrazem naszej skuteczności, odpowiedzialności i przewidywalności – podkreślił szef rządu.

– Z perspektywy wydarzeń, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, widać wyraźnie, że scenariusz nielegalnej migracji, który rozpoczął się w połowie ubiegłego roku na granicy Polski i Białorusi był elementem planu destabilizacji sytuacji w całym regionie – stwierdził Mariusz Kamiński. – Ani na moment w czasie trwania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy. To była kwestia odpowiedniego zarządzania niezwykle poważnym kryzysem oraz znakomitej postawy polskich funkcjonariuszy – podkreślił.

– Ta zapora to wielka sprawa dla naszego bezpieczeństwa. Uniemożliwiliśmy powstanie wschodnioeuropejskiego szlaku nielegalnej migracji, która miała zdestabilizować sytuację polityczną i społeczną w naszej części świata – dodał szef MSWiA.

– Chciałbym wyrazić przekonanie, że do połowy września będziemy mieli także zaporę elektroniczną – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Wyjaśnił, że na specjalnych słupach zostaną umieszczone kamery, kamery termowizyjne, czujniki ruchu oraz „różnego typu elektronika, która będzie wspierała naszych strażników granicznych”.

– Jestem przekonany, że firma Elektrotim wywiąże się doskonale ze swego zadania. Jest to firma, która ma w tym zakresie doświadczenie – oznajmił.

Wąsik podziękował za zaangażowanie zastępcy komendanta głównego SG gen. Wioletcie Gorzkowskiej i oraz Markowi Chodkiewiczowi, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie koncepcji oraz umów dotyczących budowy zapory.

Podkreślił, że panele, które tworzą zaporę zostały wykonane przez spółki skarbu państwa, przez konsorcjum Węglokoks-Polimex-Mostostal. – Zostały wykonane w terminie i w cenie, która została ustalona i nie zmieniona pomimo kryzysu – wskazał.

Podziękował również pozostałym wykonawcom.

Zapewnił, że budowa była prowadzona przy pełnej transparentności i jawności.

Według podpisanej umowy bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych.

Dziś kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem żyletkowym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

(PAP), autorka: Sylwia Wieczeryńska
(pb)

Zdjęcia – Kancelaria Premiera, MSWiA:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEcclestone broni Putina, Formuła 1 się odcina
Następny artykułSzkoły w powiecie – tu warto się uczyć! Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie