A A+ A++

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Warszawy? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W poruszającym filmie, który w piątek przed południem opublikowała na swoim facebookowym profilu organizacja Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi, Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek (rocznik 1927 r.) żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, opowiada historię Cmentarza Powstańców Warszawy i jednej z pochowanych na nim kobiet, Marii Cetys ps. Szympans.

Cmentarz Powstańców Warszawy. Odnowiony dzięki uporowi “Pączka”

Ciężko ranna w powstaniu łączniczka, wzięta do niewoli, została zamordowana przez esesmana po tym, jak odważyła się mu przyznać, że jest żołnierzem Armii Krajowej. Dziś spoczywa w mogile odnowionej dzięki uporowi “Pączka”.

Mogiły choć zadbane, są jednak zapomniane przez obecnych mieszkańców Warszawy. Mówi o tym pani Wanda, spacerując po nekropolii.

“To miejsce jest miejscem świętym”

– Tu spoczywają 104 tys. ludzi. Ale prawie nikt tutaj do nich nie przychodzi. Nie wszyscy, którzy tu leżą, mają nazwiska, nie wszystkie rodziny wiedzą, że oni tu leżą. A ten cmentarz ma niezwykłe znaczenie. Nie ma w Europie drugiego takiego cmentarza jak ten – mówi pani Wanda.

W filmie zaprasza wszystkich mieszkańców Warszawy do odwiedzenia miejsca spoczynku powstańców 1 sierpnia o godz. 14. Zostanie wtedy wkopane symboliczne drzewko, upamiętniające inaugurację budowy Izby Pamięci, poświęconej powstańcom, cywilom i wszystkim poległym mieszkańcom Warszawy oraz Muru Pamięci przywracającego poległym tożsamość z imienia i nazwiska.

– Chciałabym, żeby nie tylko państwo teraz żyjący, ale jeszcze następne pokolenia pamiętały, że to miejsce jest miejscem świętym, bo tu leżą ci, którzy w powstaniu stracili życie. Razem wojsko i cywile. I bardzo serdecznie proszę, ktokolwiek ma jakieś pamiątki po tych, co tu leżą pochowani, przynieście je do tej Izby Pamięci, żeby ją wyposażyć, żeby została pamięć po waszych bliskich, którzy pochowani są teraz na tym cmentarzu – zaapelowała.

Ten cmentarz woła o pokój

– Zapomnieć się nie da i nie powinno. Ale wybaczyć tak. I ten cmentarz ma takie zadanie, w naszym marzeniu. Żeby wołał na cały świat o pokój – zakończyła.

Cmentarz Powstańców Warszawy, przez mieszkańców Woli nazywany często Dolinką Powstańczą, znajduje się przy ulicy Wolskiej 174/176. Przytulony do Cmentarza Wolskiego raz w roku rozjarza się światłami zniczy. Spotykają się tu coraz mniej liczni uczestnicy powstania warszawskiego. “Nie może Cię zabraknąć tu, w miejscu szczególnym dla Warszawy i dla całego kraju. Przyjdź, zapal znicz 1 sierpnia” – apeluje organizacja Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi.

Uroczystość inaugurująca budowę Izby Pamięci odbędzie się 1 sierpnia o godz. 14.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReprezentant Saint Vincent i Grenadyn w Wiśle
Następny artykułGroźny wypadek rowerzysty w Beskidach