W Dęblinie (woj. lubelskie) znajduje się jedna z dwóch wież spadochronowych w Polsce. Była związana zarówno ze szkoleniem wojskowym, jak również rozwojem sportu spadochronowego.
W Polsce jest wiele miejsc, budynków, konstrukcji, które pomimo niepozornego wyglądu (często są zaniedbane) skrywają fascynującą historię. Bywa, że niszczeją, a wraz z nimi zanika cząstka naszej kultury. Aby je ocalić, regularnie podejmuje się działania polegające na wpisaniu ich do rejestru zabytków. Choć ta forma ochrony nie jest doskonała, to poza objęciem opieką przez konserwatora spełnia jeszcze jedną, nie mniej ważną funkcję – edukacyjną. Dzięki ogłaszanym informacjom możemy dowiedzieć się o istnieniu obiektów, na które w innym przypadku zupełnie nie zwrócilibyśmy uwagi.
Tak właśnie stało się z wieżą spadochronową dla szkolenia pilotów w Dęblinie w woj. lubelskim. Można uznać ją za zapomniany dotychczas obiekt, czego dowodem jest choćby hasło w Wikipedii (“Wieża spadochronowa”). Została bowiem umieszczona w spisie licznych, nieistniejących już konstrukcji (stan na 11.10.2024 r.).
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o wpisaniu konstrukcji kratownicowej wieży spadochronowej do rejestru zabytków. Położona jest na terenie zamkniętym, należącym do Lotniczej Akademii Wojskowej – spadkobiercy tradycji założonej w okresie międzywojennym Oficerskiej Szkoły Lotnictwa, potocznie nazwanej “Szkołą Orląt”.
Konstrukcja wparta na czterech punktach podparcia została wybudowana na rzucie kwadratu o boku 4 m. Wysokość wynosi 26 m. Przy północno-wschodnim punkcie w betonowej podstawie widnieje napis “1949”, z czego można wnosić o dacie powstania. Była więc jedną z konstrukcji, które miały kontynuować przedwojenną tradycję.
Dęblińska wieża pełniła swoją funkcję od lat 50. XX w. do połowy lat 80. XX w. Pierwotnie wyposażona była w elektryczną wyciągarkę linek spadochronu. Gdy w 1987 r. zawieszono szkolenia przy jej użyciu ze względów technicznych, mechanizm zdemontowano. Według tradycyjnych dyscyplin nauk technicznych – wieża spadochronowa jest zabytkiem techniki stanowiącym dziedzictwo inżynierii awiacji.
Inicjatywę wznoszenia tego typu konstrukcji podjęła w 1935 r. paramilitarna organizacja “Liga Ochrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej” w ramach akcji “Młodzież na spadochrony”. Dzięki akcji na terenie kilkunastu polskich miast wybudowano konstrukcje pozwalające umasowić spadochroniarstwo.
Konstrukcje wykonane przed II wojną światową posiadały wysięgnik, który służył do początkowego szkolenia skoczków spadochronowych w tym pilotów czy nawigatorów latających. Ciekawostką dla mieszkańców Lublina może być to, że jedna z takich wież w województwie zlokalizowana była w okolicach dzisiejszej ul. Spadochroniarzy.
Większość w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS