Sekret Kleopatry
Również dziś składnik ten wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym. Na rynku dostępne są m.in. kremy do twarzy, balsamy do ciała, peelingi, maseczki, szampony oraz maski i odżywki do włosów z jego dodatkiem. Co więcej, miód często znajduje się w składzie dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem czy łuszczycą.
Szerokie zastosowanie miodu w kosmetyce jest zasługą jego bogatego składu, w którym znajdziemy m.in. aminokwasy, mikroelementy takie jak żelazo, potas, wapń, fosfor, miedź, krzem, mangan oraz witamin: B1, B6, A, C, D, PP, K. Ponadto miód zawiera również wiele kwasów organicznych, enzymów, barwników i olejków eterycznych.
Właściwości kosmetyczne miodu
Cenny skład chemiczny oraz szerokie spektrum działania sprawiły, że miód znalazł swoje zastosowanie nie tylko w branży spożywczej, ale również w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Wśród jego najważniejszych właściwości kosmetycznych należy wyróżnić:
Miód zawiera w swoim składzie wiele substancji przeciwutleniających takich jak związki fenolowe (flawonoidy i kwasy fenolowe), kwas askorbinowy, karotenoidy, białka i aminokwasy, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry.
-
Działanie nawilżające
Zaliczany do grupy humektantów miód ma zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci w skórze. Dzięki temu pozostaje ona odpowiednio nawilżona, a tym samym staje się bardziej wygładzona i elastyczna.
Miód to również świetny, naturalny środek oczyszczający, który pomaga usuwać zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz martwe komórki skóry. Odblokowuje pory, sprawiając, że stają się one mniej widoczne, a cała twarz wygląda na bardziej czystą i świeżą.
Silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne to kolejny powód, dla którego miód znalazł tak szerokie zastosowanie w pielęgnacji urody. Przyspiesza gojenie się zmian skórnych, łagodzi stany zapalne, a także przeciwdziała powstawaniu wyprysków, zmniejszając liczbę bakterii na skórze. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu łagodzi objawy towarzyszące alergiom, takie jak wysięk, zaczerwienienie czy obrzęk.
Miód to również świetny, naturalny środek oczyszczający123RF/PICSEL
Domowe maseczki do twarzy na bazie miodu
Miód to jeden z najlepszych naturalnych kosmetyków. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji szorstkiej, popękanej i spierzchniętej skóry. Ma działanie odżywcze, nawilżające i odmładzające. Regularnie stosowanie maseczek z dodatkiem miodu zapobiega starzeniu się skóry i jej podrażnieniom. Dzięki delikatnemu działaniu złuszczającemu cera staje się rozjaśniona i rozświetlona, a jej koloryt zostaje wyrównany.
Maseczka z miodu i cytryny – dla skóry tłustej i trądzikowej oraz o działaniu rozjaśniającym.
Miód zbawienny działa na skórę – pomoże m.in. ją odmłodzić123RF/PICSEL
Składniki:
Sposób przygotowania i użycia:
-
Wymieszaj miód z sokiem z cytryny.
-
Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy oraz szyi, omijając okolice oczu.
-
Pozostaw na 15 minut, a następnie dokładnie zmyj ciepłą wodą.
Maseczka z miodu i awokado – dla skóry suchej i odwodnionej.
Składniki:
-
2 łyżki miodu
-
½ dojrzałego awokado
Sposób przygotowania i użycia:
-
Przy pomocy widelca rozgnieć awokado na gładką masę i wymieszaj z miodem.
-
Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na 20 minut.
-
Zmyj maseczkę ciepłą wodą i nałóż ulubiony krem.
Maseczka z miodu i jogurtu – maseczka o delikatnym działaniu złuszczającym, sprawdzi się również w przypadku cery wrażliwej.
Składniki:
Sposób przygotowania i użycia:
-
Wymieszaj dokładnie miód z jogurtem.
-
Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na 15-20 minut.
-
Zmyj maseczkę ciepłą wodą i nałóż ulubiony krem.
Maseczka z miodu i kurkumy – dla skóry ze stanami zapalnymi oraz przebarwieniami.
Składniki:
Sposób przygotowania i użycia:
-
Wymieszaj dokładnie miód z kurkumą.
-
Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw, omijając okolice oczu.
-
Po 10-15 minutach zmyj maseczkę ciepłą wodą i delikatnie osusz ręcznikiem.
Stosując domowe, samodzielnie przygotowane maseczki warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
-
Wybieraj wysokiej jakości składniki, które zostały jak najmniej przetworzone.
-
Domowe maseczki nie zawierają substancji konserwujących, dlatego nie rób ich na zapas. Przygotuj tylko tyle kosmetyku, ile jesteś w stanie zużyć za jednym razem.
-
Przed użyciem maseczki wykonaj próbę uczuleniową, nakładając ją na niewielki fragment skóry, aby upewnić się, że nie wywoła ona reakcji alergicznej.
-
Tak jak w przypadku każdego innego kosmetyku, tak samo i w przypadku domowych maseczek – najważniejsza jest regularność w ich stosowaniu.
-
Pamiętaj, aby nie stosować takich maseczek częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS