A A+ A++


Zobacz wideo

Samorządy pytają jak mają działać przedszkola i żłobki w czasie pandemii

Samorządowcy z całej Polski w Warszawie protestować będą w piątek przeciwko podwyżkom cen energii i coraz wyższym kosztom życia. Początek o godzinie 12.30. Sprzed Sejmu samorządowcy przejdą przed siedzibę Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Hasło protestu brzmi – “Tylko ciemność”.

W Warszawie protestować będzie m.in. Joanna Wąs-Kleta, wójt gminy Pawonków w województwie śląskim. – Obecna sytuacja jest kryzysowa. Samorządy zawsze sobie radzą, a rząd chyba się do tego przyzwyczaił. W tej sytuacji to nie jest kwestia naszej woli, a matematyki. Tego nie da się obejść. Płaciliśmy 0,75 mln (za prąd – red.), a teraz będziemy płacić szacunkowo 3,5 mln, zakładając, że nie będzie wzrostu kosztu dystrybucji. Jestem przerażona – przyznała w rozmowie z Wojciechem Muzalem.

Jak podkreśliła gościni TOK FM, samorządy dostają teraz tak wysokie propozycje podwyżek za energię, że nie są w stanie dopiąć przyszłorocznych budżetów. – Moja gmina już w ubiegłym roku osiągnęła wskaźnik podwyżki 70 proc., a patrząc na ceny prognozowane na przyszły rok, zapłacimy o 480 proc. więcej. To ogromny problem, ponieważ uniemożliwi nam to konstrukcję budżetu na przyszły rok – mówiła.

W tak samo trudnej sytuacji, jak wójt gminy Pawonków, są samorządowcy w całym kraju. Dlatego od tygodni zapowiadają, jak szukać będą oszczędności. Są miasta, w których będą na noc wyłączane latarnie, niektóre samorządy zapowiedziały, że będą oszczędzać na iluminacjach świątecznych. Jak mówił w TOK FM prezydent Ciechanowa, poza wyłączaniem latarni zdecydował się m.in. na to, że zimą nie będzie otwarte lodowisko. – Iluminacje świąteczne na ulicach włączymy tylko w grudniu, a 31 grudnia ją schowamy do magazynów, bo od 1 stycznia wchodzą w życie nowe, gigantyczne stawki za prąd – dodał Krzysztof  Kosiński.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak deklarował we wrześniu, że miasto “na pewno będzie musiało myśleć o rezygnacji z niektórych zaplanowanych inwestycji”. – I na pewno będziemy musieli prowadzić cięcia w utrzymaniu: ograniczać pielęgnację zieleni, ograniczać sprzątanie, oświetlenie będzie ograniczane do absolutnego minimum – wyliczał.

Słuchaj podcastu!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTermin składania prac w X edycji Powiatowego Konkursu Filmowo-Fotograficznego „Z Obiektywem przez Powiat” przedłużony!
Następny artykułMercedes najszybszy w wydłużonym 2. treningu na torze Suzuka