Wilno pozostaje niewzruszone tymi groźbami i twierdzi, że w porozumieniu z KE realizuje jedynie politykę sankcji całej Unii Europejskiej. Władze Litwy podkreślają także, że Moskwa instrumentalizuje i dramatyzuje sytuację wokół tranzytu, zwłaszcza mówiąc o blokadzie. Żadnej blokady obwodu kaliningradzkiego bowiem nie ma, towary nieobjęte sankcjami są odprawiane przez Litwę bez problemów, nie ma także mowy o ograniczeniu tranzytu pasażerskiego. Litewskich liderów wsparł szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, oświadczając, że Litwa wykonuje wspólne decyzje UE.
Zdaniem Iwony Wiśniewskiej, ekspertki Ośrodka Studiów Wschodnich, Moskwa wywierając presję na Wilno i naciskając na Unię Europejską, stara się doprowadzić do wyłomu i precedensu w unijnej polityce stosowania sankcji. Pozwoliłoby to podważać kolejne restrykcje wprowadzone po tym, jak Rosja dokonała otwartej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.
Rosyjskie TIR-y na promy
Kaliningradzki biznes wolałby jednak dyskutować o praktycznych aspektach nowej sytuacji niż o politycznych groźbach. Od początku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę przedsiębiorcy z regionu spodziewali się kolejnych sankcji i wprowadzenie ograniczeń w tranzycie przez Litwę też nie jest dla nikogo szczególnym zaskoczeniem. Teraz lokalni biznesmeni oczekują, że Moskwa weźmie na siebie ciężar i koszty przeorganizowania łańcuchów logistycznych. Zwłaszcza że wprowadzone w miniony weekend ograniczenia to dopiero początek. Na razie przez Litwa nie będzie odprawiać ładunków ze stalą, metalami i ich pochodnymi, ale w ciągu kolejnych tygodni będzie realizować kolejne punkty z list sankcyjnych. Z transportów kierujących się do Kaliningradu stopniowo będzie znikać cement, drewno i wyroby z drewna, setki rodzajów komponentów oraz substancji wymaganych w branży budowlanej i produkcji przemysłowej. Zakaz tranzytu obejmie też towary luksusowe, alkohole, sprzęt sportowy, a w drugiej połowie roku – węgiel i ropę naftową.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS