A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Układ pokarmowy noworodków oraz niemowląt w pierwszych miesiącach życia nie jest do końca ukształtowany. Dlatego też maluszek może cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości będące wynikiem niedojrzałości organizmu. Należą do nich m.in. zaparcia u dzieci lub refluks u niemowlaka czy na zaparcia. Co robić, gdy problemy małego brzuszka zaczną doskwierać także twojemu dziecku?

Czym są zaparcia u dzieci?

Zaparcia to dosyć powszechny problem, tak u osób dorosłych, jak i u dzieci. Instytut Matki i Dziecka podaje, że dolegliwość ta dotyczy około 15% dzieci, które zbyt rzadko się wypróżniają lub oddają zbite stolce z dużym wysiłkiem. Zaparcia u dzieci niosą ze sobą jednak wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np. towarzyszący wypróżnianiu ból oraz płacz dziecka. Nic więc dziwnego, że rodzice poszukują sposobów na to, aby przynieść maluszkowi ulgę.

Jak rozpoznać zaparcia u dzieci?

Kluczem do działania jest prawidłowe rozpoznanie zatwardzenia. Wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy mają pierwsze dziecko, nie zawsze potrafi jednak trafnie rozpoznać zaparcia u dzieci. Warto podkreślić więc, że to dolegliwość charakteryzująca się m.in.:

  • oddawaniem 2 lub mniej stolców w ciągu tygodnia lub brakiem wypróżnień,
  • twardym i nabrzmiałym brzuszkiem dziecka,
  • występowaniem boleści przy wypróżnieniach, które maluszek sygnalizuje płaczem i podkurczaniem nóżek,
  • wydalaniem twardych, zbitych stolców.

Przyczyny zaparć mogą być różne. Niejednokrotnie odpowiada za nie zbyt mała ilość płynów w dziecięcej diecie. Zaparcia u dzieci mogą pojawić się także w efekcie rozszerzania diety –warto wówczas pozostać przy produktach, które maluszek dobrze zna i toleruje. Niekiedy bywa i tak, że problem ten powodowany jest przez stres lub stanowi dodatkowy objaw towarzyszący ząbkowaniu. Pomocny może okazać się masaż brzuszka, zwiększenie ilości wody w diecie oraz uwzględnienie w niej będących źródłem błonnika warzyw i owoców.

Zaparcia u dzieci to nie jedyna dolegliwość związana z układem pokarmowym maluszka. Delikatny brzuszek dziecka może reagować nieprawidłowo na wiele czynników. Pamiętajmy, że w początkowych tygodniach i miesiącach życia niemowlęcia jego układ pokarmowy przystosowuje się do samodzielnej pracy. Może dochodzić wówczas do takich dolegliwości jak ulewanie czy refluks. 

Refluks u niemowlaka – kolejny problem u dzieci

Eksperci uspokajają rodziców, że refluks u niemowlaka, a właściwie refluks żołądkowo-przełykowy (GER) w okresie niemowlęcym, jest zjawiskiem powszechnym i fizjologicznym. Szacuje się, że występuje raz na 500 urodzeń, częściej u chłopców niż u dziewczynek. Refluks u niemowlaka polega na cofaniu się treści pokarmowej wraz z sokami trawiennymi z żołądka z powrotem do przełyku. 

Dobra wiadomością dla rodziców jest to, że najczęściej niemowlęta z refluksu wyrastają i dzieje się to w wraz z doskonaleniem pracy układu trawiennego i usprawnieniem działania dolnego zwieracza przełyku. Zwieracz ten zabezpiecza skutecznie przed przedostawaniem się treści pokarmowej z żołądka w górę układu pokarmowego. 

Pediatrzy radzą, aby zmniejszać częstotliwość i siłę refluksu poprzez karmienie piersią. Najlepiej karmić w stabilnej dla maluszka pozycji, a po karmieniu ułożyć dziecko w pionie, na przykład na ramieniu, aby mu się „odbiło”. Lepiej karmić częściej, ale krótko. Jeśli pomimo takich zabiegów refluks i ulewanie nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą i gastroenterologiem. 

Dziecięce problemy z brzuszkiem, takie jak zaparcia czy refluks są najczęściej wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego i nie powinny niepokoić rodziców. Jeśli jednak objawy się nasilają lub trwają zbyt długo – konsultacja lekarska może okazać się wsparciem w podjęciu odpowiednich kroków. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać maluszkowi czopków glicerynowych, ani innych środków medycznych bez wyraźnego zalecenia specjalisty. 

zaparcia u dzieci: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zaparcia-u-niemowlaka-sposoby-na-zatwardzenie-u-dzieci

refluks u niemowlaka: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/ulewanie-i-refluks-u-niemowlat-i-dzieci-dlaczego-dziecko-ulewa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXIII Otwarty Konkurs Wokalny „Mikrofon dla każdego”
Następny artykułMiędzyrzecz: Leśne budownictwo ekologiczne w Nadleśnictwie Mieszkowice