Symboliczny napis na fasadzie wieżowca, wystawa historyczna oraz budynek podświetlony na biało-czerwono. Tak Świdnik rozpoczął serię wydarzeń upamiętniających 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Ich organizatorami są: Urząd Miasta Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury, Strefa Historii i Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Lublinie.
W rocznicę historycznych wydarzeń siedziba MOK rozbłysła na biało i czerwono. Z kolei na elewacji wieżowca przy ul. Racławickiej 28 wyświetlana jest wyjątkowa iluminacja, zachęcająca świdniczan do zapalenia o godz. 19.30 Światła Wolności i solidaryzowania się z ofiarami stanu wojennego. To nawiązanie do pamiętnego gestu, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonali mieszkańcy wolnego świata. Do zapalenia w oknach symbolicznych świec wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.
Warto też zajrzeć na pierwsze piętro Galerii Venus, gdzie od dziś do 17 grudnia można oglądać wystawę „Stan wojenny 1981-1983”, prezentującą podstawowe informacje na temat tego okresu. Ekspozycję przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.
To jednak nie koniec uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed 40 lat. Główne obchody zaplanowano na 16 grudnia, w 40. rocznicę pacyfikacji WSK „PZL-Świdnik”. O godz. 17.00, na placu przy fontannie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych i miejskich. Po ich zakończeniu uczestnicy udadzą się do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie odprawiona zostanie msza św., w intencji ofiar stanu wojennego i pacyfikacji zakładu. Eucharystia jest zaplanowana na godz. 18.00. Obchody zwieńczy koncert Moniki Kowalczyk pt. „Pamiętamy”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19.00, w sali widowiskowej MOK.
Artykuł przeczytano 238 razy
Last modified: 13 grudnia, 2021
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS