A A+ A++

Działanie ukorzeniacza do roślin

Czym właściwie jest ukorzeniacz stosowany w uprawie roślin? Odpowiedź znajdziemy już w samej nazwie. To preparat, który pomaga gatunkom w wypuszczeniu silnych korzeni, które pozwolą im utrzymać się w podłożu oraz pobierać składniki odżywcze. W składzie sklepowych produktów znajdziemy syntetyczne hormony roślinne, nazywane auksynami. To właśnie one odpowiadają za tworzenie korzeni oraz późniejsze owocowanie.

Ukorzeniacze mogą przybierać różne formy. Sklepy i centra ogrodnicze oferują np. płyny, proszki lub żele. Zastosowanie produktu w domowej opiece nad roślinami nie tylko znacząco przyspieszy czas wytwarzania korzeni, ale dodatkowo ochroni przed rozwojem grzybów oraz bakterii. Dzieje się tak dzięki obecności specjalnych środków, witamin i mikroelementów, m.in.:

  • potasu,

  • fosforu,

  • miedzi,

  • boru,

  • żelaza.

Domowy ukorzeniacz – jak przygotować?

Samodzielne wykonanie ukorzeniacza wydaje się zadaniem skomplikowanym, do którego niezbędna będzie obszerna wiedza na temat roślin. Nic bardziej mylnego. Skuteczny preparat przygotujemy na bazie składników, które zapewne na ten moment mamy już w domowej kuchni. Za czym warto się rozglądnąć? Potrzebne będą: ocet jabłkowy, miód lub cynamon. Na bazie tych składników przygotujemy trzy różne ukorzeniacze, a każdy z nich zadziała na roślinę przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie.

Ocet jabłkowy, miód oraz cynamon to domowe ukorzeniacze do roślin123RF/PICSEL

  • Ukorzeniacz z octu jabłkowego – do szklanki wlewamy wodę i dodajemy 1 łyżeczkę octu jabłkowego. W kolejnym kroku umieszczamy w mieszance sadzonkę, a po pojawieniu się pierwszych korzeni przenosimy do dedykowanej doniczki.

  • Ukorzeniacz miodowy – miskę napełniamy dwiema szklankami gorącej wody i dodajemy jedną pełną łyżkę miodu. Miksturę pozostawiamy do całkowitego wystudzenia, a następnie podlewamy posadzony w doniczce pęd.

  • Ukorzeniacz cynamonowy – szklankę napełniamy letnią wodą, dodajemy jedną łyżeczkę sproszkowanego cynamonu i dokładnie mieszamy. Preparat stosujemy do podlewania świeżo umieszczonej w ziemi sadzonki.

Prawidłowe stosowanie preparatu do ukorzeniania

Docelowy sposób korzystania ze świeżo przygotowanego ukorzeniacza zależy przede wszystkim od pierwotnej postaci wykorzystywanego produktu. Na ogół wystarczy główny składnik rozpuścić w wodzie, a następnie umieścić w roztworze pobraną sadzonkę rośliny i dopiero po czasie przenieść do ziemi. To jednak niejedyny patent. Domowa mikstura sprawdzi się także do podlewania pędów umieszczonych już w doniczce. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty, pamiętajmy o tym, by mieszanka zawsze miała temperaturę pokojową.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz d … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNocne loty śmigłowców nad Nowym Targiem. Czytelnik: “Każdy obywatel-mieszkaniec ma prawo do ciszy, snu i odpoczynku”
Następny artykuł12 Niedziela Zwykła 23 czerwca 2024 rok