A A+ A++

Odrzucenie projektu rządowego poparło 239 posłów, przeciw było 178, a 16 wstrzymało się. Przeciwko wnioskowi o odrzucenie poselskiego projektu było natomiast 239 posłów, 177 było za, a 17 wstrzymało się od głosu.

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych mają zająć się poselskim projektem jeszcze w środę.

Zamrożenie cen energii. Projekt poselski i rządowy

Rządowy projekt zakładał zamrożenie cen energii przez cały rok, co miało kosztować ok. 31 mld złotych. Z kolei projekt poselski, złożony przez sejmową większość, dopuszcza zamrożenie cen do 30 czerwca 2024 roku. W poselskim projekcie zapisano, że koszt działań osłonowych wyniesie 16,5 mld złotych przez pół roku.

ZOBACZ: Ustawa wiatrakowa. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo

Projekt zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku. Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cenę maksymalną, płacić ją mają także samorządy i podmioty użyteczności publicznej. Projekt utrzymuje rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła.

Pierwotnie projekt zawierał także przepisy dotyczące stawiania farm wiatrowych i wiatraków w Polsce, co spotkało się to z krytyką ze strony PiS-u. 

Zmiany w projekcie ustawy

We wtorek późnym wieczorem Koalicja Obywatelska wprowadziła do projektu autopoprawkę wykreślającą z pierwotnej wersji wszystkie przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych. 

ZOBACZ: Koalicja Obywatelska zgłosiła autopoprawkę. Wiatraki znikają z projektu ustawy

Mowa tu m.in. o przepisach dotyczących minimalnej odległości wiatraków od zabudowań, gdzie według pierwotnego projektu było to minimum 300 metrów oraz tego, że inwestycje w elektrownie wiatrowe miały stać się inwestycjami celu publicznego.

Z projektu zniknął również zapis dotyczący ułatwień w zmianach planów zagospodarowania przestrzennego w związku z budową wiatraków. 

dk/ Polsatnews.pl/Interia

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObwodnica na ostatniej prostej (zdjęcia)
Następny artykułZbiorniki magazynowe “Kawie Góry” gwarantem ciągłości dostaw wody dla mieszkańców Północy