Dla mnie ten wyrok ma charakter porządkujący myślenie o tym, w jaki sposób rynek zamówień publicznych europejskich jest dostępny dla innych podmiotów. A na to, że praktyka była inna, miało wpływ wiele czynników. Obok znaczenia prawa krajowego dla polskich zamawiających, jak powiedziałam wcześniej, istotny jest także i ten element, że my uczyliśmy się, jak otwierać rynek na zagraniczną konkurencję, czyli przeciwdziałaliśmy polityce protekcjonizmu w ogólności. W efekcie drzwi zostały otwarte, za szeroko, bo bez szansy na wzajemność. Na unikaniu dyskryminacji ze względu na pochodzenie skorzystały podmioty z krajów trzecich.
Orzeczenie TSUE jest ważnym krokiem ku temu, by regulacje unijne działały w interesie europejskich wykonawców i motywowały do walki o wzajemność. Bo obecnie dostęp do zamówień europejskich dla wykonawców z krajów trzecich jest przeogromny, w zasadzie nieograniczony, a w drugą stronę to zupełnie nie działa. Inna sprawa, że sformułowanie ogólnego zakazu dostępu do zamówień europejskich, jak proponował rzecznik generalny, na bazie dyrektywy byłoby również politycznie niewłaściwe, ponieważ taka nagła zmiana mogłaby też zadziałać na niekorzyść wykonawców europejskich – prawdopodobnie rynki krajów trzecich też nagle zostałyby dla nich zamknięte.
Jest jeszcze jeden aspekt. Możliwość innego traktowania firm pozaunijnych w konsekwencji może też dotyczyć lokalnych podmiotów, np. polskich, które łączą się w konsorcja z podmiotami z Chin czy Turcji. Nie dość, że ich oferty będą mogły być obwarowywane dodatkowymi wymogami, to jeszcze może to oznaczać ograniczenie dla nich drogi sądowej.
Ogromne wątpliwości budzi kwestia środków ochrony prawnej, a ściślej mówiąc, tego, czy i w jakim zakresie powinny one przysługiwać podmiotom z krajów trzecich, które zostaną dopuszczone do udziału w procedurze o udzielenie zamówienia.
To jest najciekawsze zagadnienie. TSUE powiedział, że jeśli podmiot z kraju trzeciego zostanie legalnie dopuszczony do udziału w postępowaniu … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS