Przetarg dotyczył rekultywacji odpadów i postawiono w nim wymóg, by wykonawcy wcześniej zrealizowali co najmniej jedno podobne zadanie. Jeśli chcieli się powołać na cudze doświadczenie, mogli to zrobić, wskazując zakres, w jakim się na nie powołują. Do specyfikacji zamawiający dołączył wzór stosownego oświadczenia. Wykonawca miał podać informacje na temat polegania na zasobach innych podmiotów, wskazując te podmioty i zakres zasobów, które mają mu być użyczone.
Jeden z przedsiębiorców, przez niedopatrzenie, złożył to oświadczenie bez wypełniania go. Nie wskazał więc, na czyich zasobach będzie polegał ani też w jakim zakresie, tylko oddał pusty dokument, jedynie się pod nim podpisując. Jego zdaniem sam fakt złożenia takiego oświadczenia świadczył jednoznacznie o tym, że będzie korzystał z cudzego potencjału. Brakujące informacje na temat tego, kto i w jakim zakresie go udostępni, można zaś uzupełnić.
zobacz także:
Zamawiający doszedł do odmiennych wniosków. Jego zdaniem skoro wykonawca nie wskazał żadnego podmiotu trzeciego, tylko podpisał pusty dokument, to dał do zrozumienia, że nie będzie korzystał z cudzych zasobów. To zaś oznacza, że wszystkie warunki musi spełnić osobiście.
Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafił ten spór, przyznała rację zamawiającemu. Jej zdaniem jeśli wykonawca chciał powołać się na doświadczenie innej firmy, powinien wskazać ją w swym oświadczeniu.
„W rozpoznawanym przypadku mamy do czynienia z brakiem złożenia oświadczenia o poleganiu na zasobach innych podmiotów, bowiem samego oświadczenia nie można (…) sprowadzić do z … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS