Pierwsze upały już za nami, a prognoza na kolejne dni pokazuje sporo słońca i wysokie temperatury. Większość z nas wyjdzie z domów, by zaopatrzyć się w napoje chłodzące czy lody. Często do sklepów i galerii wstąpimy po drodze z przejażdżki z dzieckiem czy domowym pupilem i mimo, że od wielu lat w mediach nagłaśniane są tragiczne w skutkach zdarzenia pozostawienia dziecka czy psa samego w samochodzie, to ktoś z nas pomyśli, że ten temat go nie dotyczy. „Przecież tylko na sekundkę, po wodę czy loda, a przecież zostawiłem/łam odsuniętą szybę”. Ci, którzy zdecydują się na ten nieodpowiedzialny krok, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Pozostawienie dziecka zamkniętego w samochodzie to wykroczenie karane pozbawieniem wolności od 3 miesięcy aż do 5 lat. W przypadku, gdy nie nastąpiły ujemne skutki zdarzenia rodzic lub opiekun dziecka zostanie ukarany mandatem. Słono kosztujący kwitek może wypisać zarówno policjant jak i strażnik miejski czy gminny.
W upalne dni musimy myśleć także o innych istotach, które są od nas zależne – naszych pupilach. Pozostawiając zwierzaka w zamkniętym samochodzie również narażamy się na spotkanie z wymiarem sprawiedliwości. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Co zatem zrobić, gdy zauważymy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie? Polskie prawo pozwala w ostateczności nawet wybić szybę w samochodzie. Takie ratowanie zdrowia dziecka czy zwierzęcia nie przysporzy nam problemów w przyszłości. Mówi o tym art. 26 kodeksu karnego paragraf 1: „Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.” Jednak zanim podejmiemy takie ostateczne środki warto wcześniej się rozejrzeć czy w pobliżu nie ma policji czy straży miejskiej. Funkcjonariusze są przeszkoleni, by bezpiecznie dostać się do pojazdu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS