Po dłuższej przerwie powraca temat lefionelli, bakterii, która może być groźna dla ludzi. Z powodu jej wykryciu podjęto decyzję o zamknięciu znanego parku wodnego na terenie południowej Wielkopolski. Mowa o „Wodniku” z Krotoszyna.
Sanepid wydał decyzję z powodu nieprawidłowego wyniku badania ciepłej wody użytkowej pod prysznicami. To tam stwierdzono obecność Legionelli. Jednocześnie władze basenu informują, że w próbkach pobranych z basenu sportowego i rekreacyjnego oraz z jacuzzi nie wykryto obecności bakterii Legionella.
Władze zapewniają, że podejmują wszelkie niezbędne działania aby jak najszybciej przywrócić pełne funkcjonowanie krytej pływalni.
Hotel, kręgielnia, siłownia, fitness i gabinety masażu funkcjonujące w kompleksie pływalni są czynne bez zmian.
Kto może się obawiać legionelli?
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny informuje, że większość zdrowych osób narażonych na kontakt z bakteriami Legionella nie zachoruje.
Najbardziej podatne na zachorowanie są osoby:
– w wieku powyżej 50 roku życia, zwłaszcza mężczyźni
– palące papierosy (obecnie lub w przeszłości)
– nadużywające alkoholu
– u których występują inne choroby, zwłaszcza cukrzyca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc
– z niedoborami odporności np. zakażone wirusem HIV, z chorobą nowotworową, po przeszczepach.
Osoby te należą również do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu legionellozowego zapalenia płuc.
– Po pojawieniu się niepokojących objawów – szczególnie jeśli szybko narastającej gorączce towarzyszy ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – podkreślają eksperci z Instytutu. Jak dodają, najczęściej między ekspozycją na bakterię a początkiem objawów upływa 5 do 7 dni, chociaż okres wylęgania choroby może wahać się od dwóch do dziesięciu dni, a jedynie w rzadkich przypadkach objawy mogą wystąpić po dłuższym czasie.
Zdaniem ekspertów powinniśmy:
– zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C,
– regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta,
– po nieużywaniu kranu ponad dwa tygodnie odkręcić wodę na przynajmniej dwie minuty, zanim zaczniemy z niej korzystać,
okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS