Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Dolny Śląsk to kraina zamków i pałaców. Trzy z nich są szczególnie wyjątkowe, bo otacza je woda. Wyglądają przepięknie! Zobaczcie, czy je znacie.
Zamek w Wojnowicach
Ta obronna siedziba rycerska leży zaledwie 25 km od Wrocławia w gminie Miękinia (powiat średzki). Gotycko-renesansowa nawodna budowla ma niezwykłe walory architektoniczne, malowniczą bryłę, ściśle związaną z kulturą późnośredniowiecznego Wrocławia.
Dla turystów otwarty jest od ośmiu lat. Znajdziemy tu restaurację, sale konferencyjne, pokoje hotelowe oraz biura fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Często są tu również organizowane koncerty, wernisaże czy wystawy.
Galeria zdjęć
Więcej o zamku w Wojnowicach dowiecie się z naszego poprzedniego artykułu. Zobaczcie!
Zobacz więcej: Ten zamek jest wyjątkowy. Siedem wieków temu rozgościł się na wodzie niedaleko Wrocławia
Zamek w Karpnikach
Zamek Karpniki położony jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, zaledwie 10 km od Karpacza. Otoczony jest fosą i parkiem z alejkami, a tuż obok jest również staw.
– To prawdziwy zamek. Nie tylko z nazwy. Ze średniowieczną fosą, wieżą strzegącą wejścia, labiryntem korytarzy i schodów oraz zamkowymi komnatami – czytamy na stronie zamku.
Zamek znajduje się na terenie niezwykłego miejsca na Dolnym Śląsku – Doliny Pałaców i Ogrodów, którą stanowi 30 unikalnych rezydencji. Wśród nich m.in. Pałac Wojanów, Pałac Staniszów oraz Pałac Pakoszów. To idealne miejsce zarówno do tego, aby odpocząć, jak i spędzić czas aktywnie.
Zamek w Piotrowicach Świdnickich
Renesansowy dwór obronny położony jest w powiecie świdnickim, w gminie Jaworzyna Śląska (ok. 60 km od Wrocławia). Został wybudowany w latach 1590–1599. W czasie II wojny światowej zamek został zniszczony i pozostał w ruinie przez wiele lat. Dopiero w latach 80. XX wieku rozpoczęto jego odbudowę.
Zamek należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Obecnie jest częściowo dostępny do zwiedzania, powstaje w nim Muzeum Techniki Rolniczej. Okazjonalnie obiekt udostępniany jest także przy organizacji wydarzeń plenerowych.
Zobacz również
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS