A A+ A++

Szturm na Kongres i zamieszki, do których doszło w środę, to efekt wiecu zwolenników Donalda Trumpa. Prezydent wzywał do “ratowania Ameryki”, Demokratów nazwał oszustami, a siebie najlepszym prezydentem w historii USA. Sytuacja wymknęła się jednak spod kontroli i stronnicy Trumpa wdarli się do Kapitolu, siedziby amerykańskiego Kongresu. Demokraci oskarżają prezydenta o prowokowanie zamieszek, co z kolei skutkuje pomysłem postawieniem go przed procedurą impeachmentu.

Czym jest impeachment?

Impeachment to postawienie w stan oskarżenia. Ta procedura wywodzi się z anglosaskiej tradycji parlamentarnej i jej zadaniem jest realizacja odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta, wiceprezydenta i funkcjonariuszy cywilnych w USA. Wszczyna ją parlament lub inne ciało legislacyjne państwa.

Procedura polega zwykle na powołaniu specjalnej komisji parlamentarnej, która przesłuchuje świadków oraz bada materiały źródłowe. Po ogłoszeniu wyników dochodzenia parlament podejmuje decyzję o ewentualnym pozbawieniu oskarżonego urzędu i immunitetu. To umożliwia postawienie oskarżonego przed sądem.

Procedurę stosuje się, gdy istnieją potwierdzone zarzuty, że dana osoba poważnie naruszyła prawo. Impeachment to odpowiednik polskiego postawienia osoby piastującej wysoki urząd przed Trybunałem Stanu.

25. poprawka do Konstytucji USA. Co oznacza?

25. poprawka do Konstytucji USA reguluje przejęcie urzędu prezydenta przez wiceprezydenta. W sekcji pierwszej czytam … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnobrzeg 2020: 323 urodzenia, 545 zgonów
Następny artykułPrzesłanie wojewody i rządu z tablicy ledowej. Niedawno stanęła przed urzędem