Amerykańscy eksperci alarmują, że w coraz szybszym tempie stajemy się niewolnikami naszych smartfonów. Obecnie urządzenia mobilne towarzyszą nam podczas odpoczynku, pracy i codziennych obowiązków. Niestety coraz częściej za telefony komórkowe sięgają także kierowcy w trakcie jazdy.
Korzystanie z telefonu w czasie jazdy to jeden z głównych czynników prowadzących do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Niestety wciąż wielu kierowców zdaje się bagatelizować te kwestie. Wskazuje na to m.in. najnowsze badanie przeprowadzone przez analityków z firmy Cambridge Mobile Telematics.
Cambridge Mobile Telematics to amerykański dostawca usług telekomunikacyjnych, który od lat współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi. Udostępnia on m.in. aplikacje umożliwiające śledzenie zachowania kierowców podczas jazdy. To właśnie na ich bazie, eksperci przedsiębiorstwa opublikowali raport dot. rozproszenia kierowców w trakcie jazdy.
Jak wynika z przedstawionych informacji – już w latach 2020-2022 liczba kierowców rozproszonych przez użytkowanie telefonu w trakcie jazdy wzrosła o ponad 20 proc. W tym samym okresie drastyczne wzrosła liczby wypadków spowodowanych przez osoby korzystające ze smartfonów podczas prowadzenia. Ponadto badanie wykazało, że amerykańscy kierowcy w trakcie godzinnego przejazdu, ponad 2 minuty spędzają wpatrzeni w ekran telefonu. Szczególnym problemem jest tzw. zjawisko “scrollingu”, czyli bezmyślnego przewijania informacji wyświetlających się na urządzeniu.
Chociaż opublikowane dane odnoszą się do okresu minionego, eksperci są zgodni, że trend jest oczywisty. Firma Cambridge Mobile Telematics już teraz zapowiedziała, że niebawem postara się przygotować podobne zestawienie dotyczące 2023 roku. Badacze nie mają jednak wątpliwości, że sytuacja ta będzie się tylko pogarszać.
Telefonu nie można używać w czasie jazdy. A gdy jest w uchwycie?
Korzystanie z telefonów podczas jazdy to problem, który dotyka nie tylko obywateli Stanów Zjednocz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS