Mieszkanie – obowiązek meldunkowy
Budowa własnego domu jest kuszącą opcją, jednak niezbędna jest do tego własna działka oraz sporo czasu. Kupno domu lub mieszkania na rynku wtórnym jest dla wielu osób znacznie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się na piętrze apartamentowca lub na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku. Jedną z pierwszych rzeczy, jaką należy zrobić po kupnie, jest zameldowanie się. Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu (stałego lub tymczasowego) i wynika z ustawy o ewidencji ludności. Pobyt czasowy oznacza pobyt w budynku mieszkalnym przez czas dłuższy niż trzy miesiące, a na dokonanie niezbędnych czynności mamy 30 dni od czasu przybycia do miejsca docelowego.
Trzypokojowe mieszkanie – meldunek osoby bez zdolności prawnych
Czasami zachodzi konieczność zameldowania osoby bez zdolności prawnych, lub posiadających ograniczoną zdolność. Niezależnie od tego, czy jest to rozkładowe mieszkanie czy dom, wszyscy przebywający w nim na dłużej mieszkańcy muszą być zameldowani. Osoby bez zdolności prawnej melduje ich opiekun (faktyczny lub prawny) lub rodzic, w przypadku dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Samo zameldowanie służy tylko i wyłącznie celom ewidencyjnym – jest informacją, iż dna osoba przebywa na terenie mieszkania Warszawa.
Dwupokojowe mieszkanie – meldunek a adres zamieszkania
Adres zameldowania nie jest tożsamy z adresem zamieszkania (co wiele osób nagminnie myli). Jeśli miejscem pobytu jest nowe mieszkanie o wysokim standardzie, to właśnie tam powinniśmy się zameldować. Miejscem zamieszkania natomiast, zgodnie z ustawą, jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. W przypadku dziecka miejscem zamieszkania jest to miejsce, w którym przebywają rodzice lub to z nich, które sprawuje wyłączną opiekę nad młodocianym. Miejscem zamieszkania osób bez osobowości prawnej jest mieszkanie, w którym mieszka jego opiekun.
Mieszkanie na sprzedaż – sprawdzenie, czy ktoś jest w nim zameldowany
Jak sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu, które chcemy kupić? W tym celu należy udać się do właściwego urzędu. Jeżeli interesuje nas mieszkanie na wysokim parterze jedenastopiętrowego budynku, należy odwiedzić urząd miasta, jeżeli wolimy spokojny dom na wsi, konieczna będzie wizyta w urzędzie gminy. W wydziale ewidencji należy złożyć wniosek o udzielenie informacji, czy mieszkanie w sercu miasta lub dom w zielonej okolicy posiada zameldowanego lokatora. Trzeba pamiętać, iż informacji takiej powinien udzielić sprzedawca mieszkania, dołączając zaświadczenie do umowy sprzedaży.
Pokojowe mieszkanie – Co daje meldunek?
Wbrew powszechnemu mniemaniu, zameldowanie nie daje prawa do przebywania w lokalu, zwłaszcza jeśli na podstawie decyzji o eksmisji utraci wszelkie prawa do niego. Pobyt w mieszkaniu możliwy jest tylko wtedy, gdy obowiązuje ważna umowa najmu. Zameldowanie w piętrowym budynku nie zwiększa przywilejów najemcy, nie ogranicza również obowiązków właściciela. W momencie, gdy kończy się umowa najmu, dotychczasowy najemca sam powinien zadbać o wymeldowanie się. Jeśli zapomni tego zrobić, może tej czynności dokonać właściciel mieszkania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS