A A+ A++

– Jako 12-latek założyłem pierwszy biznes, a kilka lat później pierwszą większą firmę – serwis ze zdjęciami Fotosik.pl. W międzyczasie tworzyłem inne projekty. Wymyślanie produktów technologicznych, wokół których powstają organizacje, to moja pasja i część biznesowego DNA – mówi Arkadiusz Seńko.

Wiele lat i wiele projektów później twórca RedSky spotkał się z Grzegorzem Bielowickim i Andrzejem Różyckim, właścicielami funduszu private equity Tar Heel Capital. On szukał finansowania dla swoich firm, oni z kolei stawiali pierwsze kroki w branży venture capital, chociaż już potrafili inwestować w technologie – osiągnęli spektakularny sukces z LiveChat Software. To wtedy powstał pomysł, aby połączyć inwestycyjne kompetencje Tar Heela z przedsiębiorczymi talentami założyciela RedSky. W ten sposób w 2017 roku powstał Tar Heel Capital Pathfinder, a na jego czele oprócz Seńki stanął Radosław Czyrko, jeden z twórców Xevina.

– Wszystkie fundusze VC przekonują, że oprócz pieniędzy oferują start-upom jakąś wartość dodaną. Ale w przypadku organizacji, która składa się z dwóch partnerów zarządzających i dwóch analityków, nie jest to takie proste. My natomiast, dzięki zasobom Pathfindera i RedSky oraz bliskiej współpracy z naszymi spółkami, dajemy dostęp do około 300 ekspertów, którzy pomagają przedsiębiorcom w rozwiązywaniu konkretnych problemów biznesowych, a do tego oferują wsparcie w zakresie księgowości, marketingu, prawa czy HR – tłumaczy Radosław Czyrko.

Efekty takiego podejścia już widać. Tar Heel Capital Pathfinder ma w portfelu około 40 start-upów, w tym takie firmy jak Grid Esports (dostawca danych z turniejów e-sportowych i rozgrywek gamingowych), Booste (fintech oferujący firmom z sektora e-commerce finansowanie oparte na ich przychodach) czy Remote My App (cloud gaming). W 2020 roku jego spółki wypracowały ponad 250 mln zł przychodu, a trzy z nich na przestrzeni ostatnich miesięcy zadebiutowały na NewConnect – Woodpecker (oprogramowanie automatyzujące komunikację z klientami), Gamivo (marketplace z produktami cyfrowymi) i Skinwallet (platforma do handlu wirtualnymi przedmiotami z gier). W ciągu ostatniego roku firmy z portfela Pathfindera zebrały ponad 160 mln zł finansowania i dziś są wyceniane łącznie na ponad miliard złotych. W wielu z nich fundusz jest głównym budowniczym i największym udziałowcem.

Model, w którym Arkadiusz Seńko przez wiele lat działał samodzielnie i w którym od 2017 r. współpracuje z Tar Heel Capital, nazywany jest venture buildingiem. Nie polega on na typowo funduszowym inwestowaniu w obiecujące spółki ani na okazjonalnym przekształcaniu w biznesy wewnątrzfirmowych produktów. Polega na regularnym, metodycznym i hurtowym budowaniu firm z wykorzystaniem zasobów własnej organizacji. Na seryjnym i ekspresowym produkowaniu start-upów, a następnie sprzedawaniu ich z zyskiem.

Za jednego z globalnych pionierów venture buildingu uważa się niemiecki Rocket Internet. Firma braci Olivera, Aleksa i Marca Samwerów wyspecjalizowała się w identyfikowaniu i klonowaniu najbardziej obiecujących modeli biznesowych na rynkach, na których jeszcze nie zdążyły zaistnieć. W ten sposób stworzyli m.in. Zalando (odpowiednik amerykańskiego Zapposa), CityDeal (Groupon) czy Jumia (Amazon). Oprócz tego potrafią skalować już istniejące spółki, czego najlepszym przykładem jest Delivery Hero, który z pomocą Samwerów wyrósł na jednego z największych na świecie dostawców jedzenia online.

Finansowanie firm ze stajni venture builderów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzansa na kolejne mieszkania w Nysie
Następny artykułDla kogo panele słoneczne są dobrym wyborem?