Zalej kurki i poczekaj minutę. Będą czyściutkie
Jak wyczyścić kurki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
08.07.2024 18:56, aktual.: 08.07.2024 21:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kurki to jedne z ulubionych grzybów Polaków. Wprawni grzybiarze potrafią wrócić z pełnymi koszykami tego przysmaku. Jedyną niewdzięczną robotą przy tych skarbach lasu to ich odpowiednie wyczyszczenie. Jednak i na tę czynność są sposoby.
Już na przełomie czerwca i lipca w lasach możemy znaleźć kurki. Te grzyby wyśmienicie smakują np. w jajecznicy, w sosie lub jako składnik zupy. Idealnie sprawdzą się też jako dodatek do makaronu.
Zanim jednak zabierzemy się do gotowania, kurki należy dokładnie wyczyścić. W jaki sposób zabrać się do tego procesu, aby grzyby nie straciły smaku? Podpowiadamy!
Zobacz też: Rosną w wielu ogródkach. “Polskie trufle” kosztują krocie
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kupiłeś lub zebrałeś kurki? Odpowiednio je wyczyść
Dokładne umycie grzybów to niezbędna czynność, aby zachować podstawy higieny. Jednak przy czyszczeniu kurek, trzeba być delikatnym, aby nie straciły aromatu oraz smaku. Błędem jest na przykład mycie tych grzybów pod bieżącą wodą czy też namaczanie w zimnej. W ten sposób od razu stracą swoje zalety dla naszego podniebienia.
Jak zatem się za nie zabrać? Wystarczy, że umieścimy kurki w misce, posypiemy je 1,5 łyżeczki solą i zalejemy dopiero co zagotowaną wodą. Wówczas, wykonując delikatne ruchy łyżką, mieszamy grzyby. Wtedy wszystkie zabrudzenia i osady powinny spaść na dno naczynia. Kurki natomiast “łowimy” łyżką do odcedzania. Aby mieć pewność, że żadne zbędne “dodatki” nie zostały, ów proces można powtórzyć nawet dwa lub trzy razy. Jeżeli zamierzamy od razu ugotować grzyby, pomińmy ich osuszanie. Jednak w przypadku smażenia, przydadzą się ręczniki papierowe, aby odsączyć nadmiar wody.
Nie tylko woda i sól
Innym, choć zdecydowanie bardziej pracochłonnym sposobem jest użycie pędzelka. Wcześniej namaczamy go albo w gorącej wodzie zmieszanej z solą, albo w oleju. Ta metoda działa świetnie, ale naprawdę wymaga dokładności i poświęcenia sporego kawałka czasu. Wspominana solna kąpiel będzie zdecydowanie szybsza.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS