Podmiotem, który wyznaczony został by sprzedawać węgiel dla gmin naszego powiatu została pobliska “Bogdanka”. Ilość węgla, którą zakontraktowano w umowach nie odzwierciedla w niektórych przypadkach zapotrzebowania zgłaszanego przez gminy.
Przeanalizowaliśmy informacje, które otrzymaliśmy od poszczególnych samorządów. Umowy gmin z kopalnią mają obowiązywać do końca kwietnia 2023 r. Nie wszystkie z podpisanych umów odpowiadają jednak zapotrzebowaniu, które zgłaszały gminy.
Gmina Uścimów zakontraktowane ma o 50 ton mniej niż wynika to ze zgłaszanego przez nią zapotrzebowania. Umowa Gminy Lubartów, która zgłaszała chęć zakupu 1200 ton opiewa na jedynie 500 ton, a niemal cała ta ilość została już sprzedana. 75 ton mniej niż zgłoszono w zapotrzebowaniu zakontraktowane ma Gmina Niedźwiada. Kamionka, która w umowie zakontraktowane ma 450 ton węgla tylko w tym roku chciała kupić 1500 ton węgla i taką samą ilość od stycznia do końca kwietnia 2023 r. Miasto Lubartów zgłosiło zapotrzebowanie na 1000 ton (600 t. groszku i 400 t. orzecha). W umowie z kopalnią zapisano jedynie 800 ton.
ZOBACZ » Nie kupisz węgla od samorządu w tym roku? Powiększą Ci limit na 2023
Chętnych na węgiel nie brakuje, ale zdarzają się osoby, które rezygnują z jego zakupu. Wiele osób jest też rozgoryczonych brakiem dostępności ekogroszku, którego Bogdanka w swojej ofercie nie ma. Część gmin będzie musiało postarać się o aneksowanie umów, by móc kupić węgiel, który następnie sprzeda mieszkańcom. Osoby, które zwlekały ze złożeniem wniosku mogą się jednak nie doczekać możliwości zakupu opału od gminy w tym roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS