Ceny mieszkań w Rybniku, podobnie jak w większości innych miast Polski, w ostatnim roku wzrosły. Wzrostu nie zatrzymała nawet pandemia. Dlatego za mieszkanie w Rybniku zapłacimy średnio nawet 4% więcej niż 12 miesięcy temu. Wysoka cena może skłaniać do poszukiwania oszczędności. Jednym ze sposobów na znalezienie korzystniejszej oferty jest zakup mieszkania z rynku wtórnego.
Co ciekawe, wzrosty cen w Rybniku nie korespondowały z sytuacją w Katowicach, gdzie w ostatnim kwartale 2020 roku zanotowano spadek średnich stawek – nawet o 7%, w przypadku kawalerek. Nie jest to typowy trend, ponieważ w skali kraju ceny raczej rosną, jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż. Łódź, przykładowo, w segmencie kawalerek odnotowała wzrost o 2,5% w IV kwartale 2020 roku, a Bielsko-Biała – aż 12%.
Wybór mieszkania z rynku wtórnego daje szansę na znalezienie korzystniejszej cenowo oferty. Niektóre lokale są w takim stanie i tak wykończone, że nie wymagają dodatkowych nakładów, co też redukuje koszt całego przedsięwzięcia. Należy jednak pamiętać, iż nabycie mieszkania z rynku wtórnego łączy się też z obowiązkiem uiszczenia 2% podatku PCC. Danina ta nie występuje przy transakcjach na rynku wtórnym.
Rynek wtórny ma też do zaoferowania szerszą ofertę. Przykładowo w jednym z wiodących portali z ogłoszeniami nieruchomości na kryteria wyszukiwania “mieszkania Łódź sprzedaż” znajdujemy trochę ponad 1600 ogłoszeń, z czego mieszkania nowe to zaledwie 460 ofert. Proporcja podobnie wygląda dla Rybnika, ponieważ portal wyświetla 323 ogłoszenia, z których 139 dotyczy ofert deweloperskich.
Większa oferta to większa szansa na znalezienie lokalu odpowiadającego naszym kryteriom. Także pod względem lokalizacji, szczególnie w dużych miastach – najbardziej atrakcyjne działki są już zabudowane i znajdujące się tam lokale można znaleźć jedynie na rynku wtórnym.
Dobra lokalizacja oznacza tu nie tylko położenie blisko centrum, ale także w okolicach z rozwiniętą infrastrukturą. Dużo nowych inwestycji powstaje w miejscach, gdzie brakuje szkół, przedszkoli, żłobków, przystanków, a nawet sklepów. Mieszkanie z rynku wtórnego zazwyczaj zaoferuje nam łatwy i szybki dostęp do wszelkich wygód związanych z życiem w mieście.
Rynek wtórny daje też szansę na znalezienie mieszkania nietuzinkowego, o oryginalnym układzie. W starych kamienicach sufity zazwyczaj są dużo wyżej niż w nowych budynkach, do tego występują tam układy pomieszczeń również nie stosowane przez deweloperów. Czasami jest to wada, ponieważ zazwyczaj traci się na względach praktycznych, jednak pozapraktyczny urok takich mieszkań może się okazać przeważającym argumentem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS