A A+ A++

Przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa może być jednoznaczne z przejściem części zakładu pracy. Na obu pracodawcach ciążą wówczas określone obowiązki.

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością wśród przedsiębiorców poszukujących sposobu na podział swojego biznesu. Przyczyny takiej decyzji mogą być różne – od zmiany wizji rozwoju przedsiębiorstwa i związanej z nim zmiany profilu działalności po konieczność upłynnienia części majątku, np. w związku ze skutkami pandemii COVID-19.

Czytaj także:

Bez zachowania tożsamości nie ma przejęcia zakładu pracy

Zorganizowana część

Rozporządzenie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa – w stosunku do rozporządzenia poszczególnymi składnikami przedsiębiorstwa – jest rozwiązaniem atrakcyjnym z punktu widzenia podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 685 ze zm.) ustawy tej nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Innymi słowy, taka sprzedaż jest wyłączona spod opodatkowania p…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy ulicy Domaszowskiej nie chcą bloków
Następny artykułPrzedszkolaki z Przedszkola nr 5 w Tomaszowie Mazowieckim grają w szachy