A A+ A++

Większość zakopiańskich radnych podczas październikowej sesji podjęła stanowisko w sprawie „konieczności zbadania zgodności z Konstytucją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”.

– Rada Miasta Zakopane uznaje za konieczne wystąpienie z inicjatywą do podmiotów wskazanych w art. 191 ust 1 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej o złożenie wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – czytamy w uchwalonym przez zakopiańskich radnych stanowisku.

Jak napisano w uzasadnieniu dokumentu: „Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie weszła w życie w dniu 21 listopada 2005 roku i od początku swego obowiązywania budziła wątpliwości, związane z nieuzasadnioną i zbyt daleko sięgającą ingerencją w życie rodzinne. Krytykowali ją m.in. kolejni Rzecznicy Praw Obywatelskich – prof. Andrzej Zoll i dr Janusz Kochanowski”.

Zapisy ustawy budziły i budzą wątpliwości większości radnych Zakopanego w zakresie zgodności z przepisami Konstytucji RP. W szczególności m.in. dlatego, iż stanowi, że przeciwdziałanie przemocy jest zadaniem własnym gminy. A to jest sprzeczne sprzeczny z art. 16 ust. 2 Konstytucji, który nakazuje powierzanie gminom jedynie takich zadań, które mają charakter samorządowy i lokalny oraz art. 166 Konstytucji, zgodnie z którym zadaniami własnymi gminy mogą być tylko takie zadania publiczne, które „służą zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej”.

– Tymczasem, zgodnie z art. 18 Konstytucji rodzina i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką prawną Rzeczypospolitej Polskiej a zgodnie z art. 71 ust. 1 Konstytucji podmiotem zobowiązanym do dbania o dobro rodziny jest ‘Państwo’ – podkreślają autorzy stanowiska.

Ponadto wedle większości rajców spod Tatr ustawa zezwala na interwencyjne odbieranie dzieci bez prawomocnego orzeczenia sądowego, przez osoby niemające do tego kompetencji, mimo że – choćby czasowe – pozbawianie rodziców władzy rodzicielskiej jest sprawą z zakresu sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Z kolei członkowie rodziny objętej procedurą „Niebieskiej Karty” mogą nie być informowani o wszczęciu postępowania ani o fakcie pozyskiwania przez członków zespołów interdyscyplinarnych najbardziej intymnych danych.

– W tym miejscu zaznaczyć należy, że nawet osobom podejrzanym o popełnienie przestępstwa Konstytucja gwarantuje pewne minimum praw, w tym prawo do obrony i prawo zapoznania się z zarzutami i ich podstawą. Tych praw nie mają na gruncie ustawy osoby podejrzane o stosowanie przemocy w rodzinie, mimo że stawiane im zarzuty nie mają, na etapie stosowania ustawy, wagi przestępstw – twierdzą autorzy dokumentu. – Z uwagi na powyższe wątpliwości Radni Miasta Zakopane, głosując ważnie i swobodnie, zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniem prawnym 10 razy odmawiali podjęcia uchwał opartych na powyższej ustawie.

Celem zweryfikowania wątpliwości dotyczących zgodności przepisów Ustawy z Konstytucją RP Rada Miasta Zakopane dwukrotnie kierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności poszczególnych przepisów Ustawy z przepisami Konstytucji RP: w 2012 roku i w roku 2015. W obu przypadkach Trybunał Konstytucyjny wydał dwukrotnie postanowienia o umorzeniu postępowania, przy czym w drugim przypadku postanowienie o umorzeniu postępowania wydane zostało po wcześniejszym uwzględnieniu zażalenia na postanowienie o odmowie nadania wnioskowi biegu z przyczyn zbliżonych do tych, jakie legły u podstaw umorzenia.

– Tym samym Trybunał Konstytucyjny nie rozpoznał do tej pory zarzutów, dotyczących niekonstytucyjności przepisów ustawy – podkreślają autorzy zakopiańskiego stanowiska.

raz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiąteczny Brzdąc: Maja Chmielewska
Następny artykułRemis Lokomotiwu, pełny mecz Krychowiaka i Rybusa w Lidze Mistrzów