A A+ A++

Redyk w Zakopanem to jedna owca czy wiele owiec? Jeśli bacówka to oczywiście prawdziwy oscypek? Pytań przybywa, a my nieco przewrotnie pytamy bace z Nowego Targu czy dziś trudno o dobrego juhasa? Posłuchajcie:

Stanisław Łaś bacuje w wyjątkowym miejscu, bo na lotnisku nieopodal Nowego Targu.  Warto go odwiedzić jadąc z Nowego Targu w stronę Bukowiny Tatrzańskiej czy Łysej Polany.

Październik w górach to oczywiście redyk!

Planujesz wyjazd do Zakopanego? Świetnie! Co roku jesienią w górach można podziwiać to wyjątkowe widowisko, czyli … redyk. Wydarzenie od lat przyciąga w góry turystów, którzy chcą zobaczyć tę góralską uroczystość i zanurzyć się w gigantycznym puchatym kierdlu owiec.

Redyk jesienny to tradycyjne zejście owiec z hal na zimę. Gwarowo wydarzenie zwane jest jako „osod”. Nazwa pochodzi od słowa osadzić, czyli odprowadzić owce z powrotem do gospodarstw po letnim wypasie. Owce, które oddawane są bacom na hale, pochodzą z regionu całego Podhala.

Tradycyjnie wypas owiec kończy się 29 września, w dzień Św. Michała. Jeżeli jednak warunki pogodowe są sprzyjające, owce wypasane są znacznie dłużej. Obecnie jesienny redyk na Podhalu ma przede wszystkim świąteczny charakter. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego można zobaczyć przejście wielkiego kierdla owiec przez miasto i wsie, a także usłyszeć góralską muzykę i spróbować pysznego prawdziwego oscypka.

Oscypek to duma Podhala

Co najbardziej kojarzy się z góralami jak nie owce! Podobno tradycja związana ze zwyczajnymi i obrzędami pasterskimi liczy sobie ponad pięć wieków. Jak przyjęło się w tradycji na czas wypasu baca i juhasi mieszkają w bacówce, która jest nie tylko schronieniem, ale służy również do wyrobu — oscypków, bundzu oraz żętycy.

Prawdziwy oscypek to ser ochroniony znakiem Unii Europejskiej jako produkt o nazwie chronionej pochodzenia geograficznego (ChNP). Oznacza to, że może być produkowany tylko na terenie Podhala według tradycyjnej receptury i technologii. Prawdziwy oscypek musi być wykonany z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego (w proporcji co najmniej 60% do 40%).

Kierunek Zakopane — redyk!

Gdzie i kiedy przyjechać:

Redyk w Nowym Targu: 8 października 2023

Redyk w Szczawnicy: 14 października 2023

Planujesz wyjazd na Podhale? Szukasz w internecie: „Zakopane noclegi” lub  „Hotele Zakopane” – sprawdź nasz katalog miejsc noclegowych w Zakopanem:  www.zakopane.info/firmy/k/noclegi-zakopane/ 

Polecamy też TOP 10 atrakcji w Zakopanem: https://www.zakopane.info/zakopane-atrakcje-co-warto-zobaczyc/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTańsza i bezpieczniejsza alternatywa dla szkła? Płyty plastikowe!
Następny artykułZłota rączka pomoże seniorom z Gliwic. Usługa powraca