Zakopane to miasto pełne magicznych wspomnień. Jednym z miejsc, które świadczą o jego bogatej przeszłości, jest budynek przy Krupówkach 40. Dziś to nowoczesna szklana galeria, ale kiedyś mieściła się tu restauracja Przełęcz, a później słynny w Polsce Cocktail Bar. To tu spotykali się turyści, a także miejscowi, by delektować się wyśmienitymi lodami malaga, galaretkami ze śmietaną w pucharkach i rurkami z kremem. Poznajcie historię tego niezwykłego miejsca, które zmieniało się razem z Zakopanem.
Restauracja Przełęcz — knajpa literacka
Zanim w tym miejscu pojawił się słynny nie tylko na całym Podhalu Cocktial Bar, była … restauracja Przełęcz. Powstała ona w 1905 roku, kiedy Stanisław Karpowicz odkupił drewniany budynek od Ferdynanda Muchowicza.
Gościli tu najwybitniejsi przedstawiciele polskiej kultury i nauki — wśród nich byli m.in. Władysław Reymont, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Ludwik Solski, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz i Andrzej Strug. Nie brakowało też znanych malarzy, takich jak Julian Fałat, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski.
Zabawa z nartami opartymi o ścianę
Restauracja u “Karpia” była też miejscem spotkań nie tylko znanych artystów, ale również taterników i narciarzy. Czym wyróżniał się ten lokal, że tak przyciągał klientów? Często organizowano tu zabawy taneczne, które zaczynały się już o … południu. Właściciel nie wymagał od uczestników strojów wieczorowych ani garniturów. Mile za to widziane były swetry wełniane i buty narciarskie. Dlatego na zewnątrz lokalu o ścianę opierały się narty!
To właśnie tu powstawały karykatury Kazimierza Sichulskiego, który portretował znane osobistości. Jego “ofiarami” padali m.in. Teodor Axentowicz, Ludwik Solski, Stefan Żeromski, Władysław Reymont, Stanisław Witkiewicz, Jacek Malczewski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Tetmajer i sam Karpowicz. Dzięki temu powstała niezwykła kolekcja portretów, licząca 48 obrazów, którą można obecnie podziwiać w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.
Zakopane Cocktail Bar — zimowe smakołyki
Po II wojnie światowej restauracja Przełęcz została przejęta przez Spółdzielnię Mleczarską. W jej miejscu powstał kultowy Cocktail Bar w Zakopanem. Był to lokal, który podawano pyszne lody i desery. Był to też lokal, gdzie można było spotkać się z przyjaciółmi, pogadać i pośmiać się, a przy okazji zjeść coś słodkiego i napić się przepysznej kawy mrożonej.
W czasach, gdy wielu sklepach w Polsce nie było takiego wyboru jak dziś — lody malaga, galaretki ze śmietaną w pucharkach i rurki z kremem rozchodziły się błyskawicznie. Nie tylko turyści, ale też miejscowi chętnie zaglądali do cocktailbaru, by spróbować tych pyszności. Rodziny, uczniowie i turyści mieli tu swoje “ulubione miejsce”. Podobnie było z deserami, których smak zapadł im w pamięć na lata i któremu nic nie mogło się równać.
Galeria szklana … nowoczesność i elegancja
Zakopane Cocktail Bar — to miejsce, które zupełnie zniknęło z mapy miasta. W 1999 roku budynek, w którym mieścił się Cocktail Bar, został rozebrany przez nowego właściciela, biznesmena z Zakopanego. W jego miejscu powstała nowoczesna szklana galeria. Została ona otwarta w styczniu 2019 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS