A A+ A++

Miniony weekend upłynął pod hasłem „Pogórzańskich Godów”, które tradycyjnie, odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.

„Pogórzańskie Gody” to wydarzenie w 14.letnią tradycją. W konkursie co roku uczestniczą zespoły folklorystyczne z i grupy regionalne z terenu całej Małopolski, które wcześniej muszą przejść kwalifikacje na konkursach regionalnych. Zespoły rywalizują o nagrodę główną – prestiżową w środowisku regionalistów ZŁOTĄ, SREBRNĄ I BRĄZOWĄ RÓŻDŻKĘ.
W skład komisji artystycznej wchodzą specjaliści z zakresu etnografii, teatru, muzyki i tańca ludowego. Najlepsze zespoły pod względem teatralnym, co roku Komisja Artystyczna rekomenduje na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Tegoroczny skład komisji stanowili:
•    Lidia Czechowska – choreograf
•    Urszula Gieroń – etnograf
•    Jan Zdziarski – logopeda artystyczny, animator słowa
•    Stanisław Węglarz prof. UŚ – etnolog i antropolog kulturowy
•    Aleksander Smaga – specjalista ds. muzyki w MCK Sokół

Zanim komisja ogłosiła wyniki na scenie zaprezentowali się uczniowie i absolwenci szalowskiej filii Państwowej Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Nowym Sączu. Po występie przyszedł czas na rozdanie nagród w dwóch kategoriach: grup regionalnych i zespołów regionalnych.

Zespoły Regionalne
•    Złota Różdżka – Zespół Regionalny Podegrodzie z Podegrodzia za program “Zmówiny”
•    Srebrna Różdżka – Zespół im. Jana Jędrola Regle z Poronina za program “Zrynkowiny”
•    Brązowa Różdżka – Zespół Mszalniczanie z Mszalnicy
•    Nagroda Specjalna Starosty Powiatu Gorlickiego  – Zespół Czardasz z Niedzicy

Grupy Regionalne
•    Złota Różdżka – Grupa Regionalna z Kąclowej za program “Gąś Św. Morcina”
•    Srebrna Różdżka – Grupa Regionalna Sami Swoi z Krasnego-Lasocic za program “Kisonie Kapusty u Morcinów”
•    Brązowa Różdżka – Koło Gospodyń Wiejskich z Binczarowej za program “Binczarowskie Pieczenie Chleba”
Ponadto wyróżnione zespoły otrzymały nagrody finansowe od 1000 do 3500zł. Dodatkowo cztery zespoły zostały zakwalifikowane na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (Podegrodzie, Regle z Poronina, Czardasz z Niedzicy oraz Grupa Regionalna z Kąclowej).

– Już po raz 14. spotykaliśmy się na „Pogórzańskich godach” – Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych. Spotykamy się nie tylko po to, by ze sobą konkurować o nagrody, ale również po to, aby zachować tradycję, będącą nieodłącznym elementem naszej polskiej kultury – komentuje wydarzenie starosta Maria Gubała.
– Dzisiaj, w dobie powszechnie panującego pędu, zalewającej nas z każdej strony „chińszczyzny” i sztuczności, warto chociaż na chwilę zwolnić tempo i zastanowić się, nad sensem tego, dlaczego naszym przodkom tak bardzo zależało na pielęgnowaniu tradycji i przekazaniu jej kolejnym pokoleniom, do których my także należymy. Ponieważ tradycja jest naszym bogactwem, narodowym dziedzictwem kulturowym i kopalnią wiedzy o przeszłości. Dzięki niej mamy swoją tożsamość. I dopóki trwać będzie Konkurs „Pogórzańskie gody” tę tradycję mieć będziemy, przekazując ją następnym pokoleniom.

Starosta dziękowała także organizatorom „za podjęcie tej niezwykle cennej inicjatywy mającej na celu ochronę i popularyzację kultury ludowej, jej upowszechnianie wśród młodzieży, rozwój i umacnianie ojczystych tradycji oraz tożsamości narodowej, a co za tym idzie kształtowanie odpowiednich postaw i wartości obywatelskich”.

Foto Gorlice24.pl/Luzna24

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBarwny spektakl na polskim niebie podbija internet. “To była najsilniejsza zorza od 25 lat” [FOTO]
Następny artykułBudują najwyższy blok w Czersku