W ramach III naboru do Programu grantowego dofinansowano 63 podkarpackie projekty na łączną kwotę ponad 17 mln zł. Środki na swoje badania otrzymali naukowcy z pięciu uczelni: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno- Ekonomicznej w Jarosławiu oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Wśród 50 projektów, które zakończyły się w grudniu ubiegłego roku, 25 realizowali naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jeden z nich dotyczył opracowania procedury monitorowania wybranych parametrów zdrowotnych żołnierzy sił specjalnych przy użyciu technik obrazowych i poszukiwania nowych bio-markerów hormonalnych wykrywających we wczesnym stadium niekorzystne zmiany stanu zdrowia.
Również 21 zespołów naukowych z Politechniki Rzeszowskiej zakończyło prace nad swoimi badaniami. W ramach jednego z nich, naukowcy opracowali biodegradowalne przegrody, które znacząco podnoszą efektywność poziomych ściekowych wymienników ciepła. Inny zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej pracował nad peptydami, które – wnikając do wnętrza komórek prawidłowych i nowotworowych – będą mogły wcześnie wykrywać nowotwory w trakcie okresowych badań obrazowych, co pozwoli na opracowywanie indywidualnych planów terapii.
W ramach III naboru do Programu grantowego PCI, dofinansowaniem zostały objęte 2 projekty naukowe: jeden z nich dotyczył pozyskania substancji bioaktywnych z Inonotus obliquus w formie możliwej do zastosowania we wzbogacaniu żywności, natomiast drugi polegał na opracowaniu innowacyjnych kosmetyków naturalnych. Oba zespoły naukowe zakończyły już swoje badania.
Po raz pierwszy w historii Programu grantowego PCI, dofinansowanie otrzymały uczelnie spoza Rzeszowa: PWSTE w Jarosławiu oraz PANS w Krośnie. Projekt naukowy badaczy z PWSTE był związany z wykonaniem oprogramowania dla systemu dynamicznej wyceny nieruchomości komercyjnych, a projekt naukowców z Krosna – wypieku biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy i GMO.
Kolejnym etapem pracy nad projektami naukowymi jest dopasowanie ich do wymagających potrzeb rynkowych. – Obecnie analizujemy wszystkie zakończone projekty i oceniamy ich potencjał pod kątem komercjalizacji. Następnym krokiem będzie nawiązanie kontaktu z potencjalnymi inwestorami oraz wsparcie w zakresie poszukiwania odpowiednich źródeł finansowania. Wiele spośród tych projektów odpowiada na wyzwania współczesnego biznesu i z powodzeniem może być dalej rozwijana – mówi Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.
Program grantowy na prace B+R jednostek naukowych jest realizowany w ramach projektu pt. „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS