A A+ A++

Remont oczyszczalni zakończył się w lutym i był prowadzony przez wybraną w przetargu nieograniczonym firmę Hydro-Marko Sp. z o.o. Sp. k. z Jarocina. Prace budowlane polegały m.in. na budowie trzeciego reaktora SBR, budowie stacji dmuchaw, rurociągów międzyobiektowych.

Prawie 8 mln złotych kosztowała rozbudowa Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Słubicach. Zakład Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o. zakończył prace związane z tą inwestycją. Słubicka oczyszczalnia ścieków posiada teraz rezerwę przepustowości, która pozwoli na przyjęcie większej ilości ścieków oraz spełni wymogi wynikające z Dyrektywy nr 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych.

Ta inwestycja jest jednym z kluczowych dla gminy, spółki i ochrony środowiska zadań, prowadzonych od 2018 roku przez ZUWŚ Sp. z o.o. w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice”, który uzyskał dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” – Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”.

Jak przyznają zarówno przedstawiciele firmy wykonującej roboty budowlane, jak i ZUWŚ Sp. z o.o. prace przebiegały bardzo sprawnie i bez zakłóceń. W ciągu 15 miesięcy od rozpoczęcia robót budowlanych oczyszczalnia ścieków zyskała trzeci reaktor SBR, stację dmuchaw, automatyczną stację zlewczą ścieków dowożonych oraz rurociągi międzyobiektowe. Obiekt oczyszczalni wzbogacił się również o nowoczesną automatykę, sterowanie oraz mini laboratorium.

Słubicka oczyszczalnia ścieków została oddana do użytku w 1996 roku, wykorzystuje ona proces biologicznego oczyszczania ścieków. Rocznie do oczyszczalni ze Słubic i Kunowic trafia średnio 1 300 000 m3 ścieków, które są oczyszczane i jako ścieki oczyszczone wracają do środowiska. Do sieci kanalizacji sanitarnej podłączonych jest 99 % odbiorców z miejscowości: Słubice i Kunowice.

Całkowita wartość projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice” wynosi ponad 68,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ponad 35 mln zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDOKUMENT. Tajemnice astronomii Kopernika zachwycają widzów
Następny artykułKalendarium aktualnych badań ankietowych