A A+ A++

O tym, że ćwiczenie jogi przynosi same korzyści, nie trzeba nikomu chyba mówić. Ta ciekawa forma aktywności to doskonały sposób nie tylko na utrzymanie dobrej formy fizycznej, ale również świetna odskocznia od codziennego biegu, okazja na chwilę oddechu.

Uprawianie jogi pomaga utrzymać w dobrej kondycji nasze ciało. Praktykowanie jogi wielu ludziom pomaga radzić sobie z bólami pleców, zwiększa naszą mobilność, a ciało staje się miękkie i lekkie.

Wiele osób swoje pierwsze kroki na macie stawia… przed ekranem komputera lub smartfona, uczestnicząc w zajęciach on – line, posiłkując się nagraniami z internetu.

Nie ma jednak nic lepszego od praktyki na żywo, w studiu jogi, w ładnej przestrzeni, pod okiem doświadczonego prowadzącego. Uczęszczanie na zajęcia z jogi to nie tylko obecność kogoś, kto czujnie śledzi nasze ruchy i może na bieżąco korygować to co robimy, ale również okazja do nawiązania fajnych relacji z osobami, dla których joga stała się pasją.

Także w Jaworznie jest możliwość uczestniczenia w zajęciach z jogi. My rozmawiamy dzisiaj z Anią, która prowadzi w naszym Mieście studio jogi Ania Yoga Therapy.

Emilia Tura: Ciekawi nas, jak dużym obecnie zainteresowaniem cieszy się joga? Czy zauważasz to, że coraz więcej ludzi poszukuje takiej formy aktywności?

Ania: Zdecydowanie tak! Joga przeżywa teraz w Polsce swój „złoty wiek”. Związane jest to przede wszystkim z dostępnością do informacji na temat systemu jogi poprzez media społecznościowe i internet. A także z otwarciem na rozwój wewnętrzny i duchowy. Teraz kiedy mamy czasy pandemii, na pewno wiąże się to również z ogromną potrzebą wsparcia ciała i ducha, tak by móc łatwiej, z większą lekkością przez ten trudny czas przejść. Joga daje mnóstwo narzędzi, które mogą wspaniale wspomóc ten proces. Kiedy zaczynałam praktykę jogi 15 lat temu, bardzo mało mówiło się i słyszało o tej praktyce. Grupy były niewielkie i zajęcia zaczynały dopiero kiełkować w większych, a potem mniejszych miastach Polski. Całą wiedzę praktyczną i teoretyczną otrzymywało się od nauczyciela, z którym odbywały się praktyki grupowe oraz z dostępnej literatury. Kiedy w 2008 roku pojawiła się polska wersja językowa facebooka świat Jogi wypłynął na „szerokie wody”. Obecnie praktykują tysiące ludzi w Polsce, czerpiąc z wiedzy i mądrości Wschodu. Pojawiło się wiele mitów wokół Jogi i jej faktycznego przekazu. Dlatego też wiele osób nadal boi się praktykować uważając, że joga to religia, zło wcielone czy też „czarna magia”. Jednak pragnę uspokoić – Joga to nic więcej jak wspaniały system ćwiczeń dla ciała i umysłu.

E.T: Skąd według Ciebie bierze się taka potrzeba? W czasach, kiedy prym wydają się wieść intensywne formy aktywności, przekraczanie własnych granic, możliwości, pokonywanie kolejnych rekordów, ściganie się z sobą samym?

A: Obserwując świat jogi zauważyłam, że na przestrzeni lat, zmieniły się znacznie potrzeby ludzi.

Ten wyścig i ciągła gonitwa za materialnym, ten ciągły „hałas w umyśle”, przekraczanie granic, nadużywanie swojego organizmu zaczęły nas po prostu męczyć, dostrzegamy, że to nie działa, nie daje nam szczęścia a wręcz przeciwnie więcej chorujemy, brakuje nam energii, nie ma Nas – w pełni w tym całym Matrixie. Zaczynamy zatem szukać czegoś zupełnie przeciwnego – spokoju, dostrzegania siebie i swoich potrzeb, dostrzegania w środku, a nie na zewnątrz, zatrzymania się na chwilę – tu i teraz….

Być może to właśnie joga zaistniała teraz mocniej, aby zmienić nasze potrzeby…Wszystko pojawia się wtedy gdy jesteśmy gotowi…Ja myślę, że cały świat jest gotowy na Jogę….I to jest cudowne!

E.T: Jaki typ jogi można praktykować u Ciebie w studio?

A: Najwięcej czerpie ze szkoły Bihar School of Yoga, której założycielem jest Swami Satyananda Saraswati.

Satyanada Joga znana jest na całym świecie jako system jogi mocno osadzonej w tradycji starożytnej jogi i jednocześnie adaptowany do potrzeb współczesnego stylu życia. Satyananda Joga wykorzystuje praktyki wszystkich gałęzi jogi: Hatha, Raja, Karma, Jnana, Mantra, Bhakti tworząc z nich zintegrowany pakiet jednolitych i jednocześnie elastycznych praktyk, które w prosty sposób mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Moje zajęcia zatem to kombinacja praktyk asan (pozycji jogi), pranayamy (pracy z oddechem), medytacji, jogi nidry. Oczywiście jak każdy nauczyciel jogi, mam swój własny styl, który jest połączeniem wiedzy i doświadczenia jakie zebrałam przez te wszystkie lata. Moją intencją na praktyce, w aspekcie fizyczym – jest połączenie siły i elastyczności oraz odczuwania swojego ciała i podążania za tym co nam pokazuje. W aspekcie duchowym – nauczanie technik medytacji –„zatrzymania poruszeń umysłu” tak, by mógł odpocząć i się zregenerować. Uwielbiam też nieco więcej czasu poświęcić na techniki relaksacyjne tak, by praktykujący mógł wyjść z zajęć w pełni odprężony, wyciszony bez napięcia w ciele i umyśle. Dodam jeszcze, że bardzo ważna jest dla mnie stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla każdego tak, by mieć pełny komfort odczuwania podczas praktyki. Wyznając zasadę : „Ja jestem, bo Ty Jesteś”. Podchodzę z ogromna pasja i miłością do tego co robię, łapiąc i dając tylko piękne, karmiące wibracje.

E.T: Czy trzeba być jakoś szczególnie przygotowanym by zacząć ćwiczyć i czy jest to aktywność dla każdego, w każdym wieku? Jak wiemy, wiele z tych ćwiczeń bardzo pozytywnie wpływa na nasze ciało, zdrowie, a to potrzebne jest chyba każdemu z nas.

A: Joga jest absolutnie dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy ograniczenia. Działa na każdym poziomie – fizycznym, umysłowym i duchowym. Każdy z nas decyduje jaki poziom w danej chwili dopuścić do siebie, poprzez identyfikację swoich potrzeb. Myślę, ze najtrudniej jest po prostu zacząć, zapisać się na zajęcia i rozpocząć praktykę. Kiedy już doświadczysz działania jogi i zarezonuje to z Tobą, to już będzie bardzo długi i piękny związek na wiele, wiele lat.

E.T: Co byś doradziła osobom chcącym zacząć swoją przygodę z jogą? Przyznam, że rodzajów jogi jest tyle, że rzeczywiście ktoś początkujący może nie wiedzieć od czego tak naprawdę zacząć.

A: Najlepiej jest zacząć od jogi dla początkujących, ewentualnie od zajęć ogólnych, ale tylko jeśli nauczyciel zapewni, że poziom będzie dostosowywał do grupy mieszanej. Warto jest zacząć od studia jogi, gdzie nauczyciel może dokonać korekty pozycji, a nie zaczynać od praktyki online. Oczywiście nie mam nic przeciwko praktyce online, która w czasie pandemii – i nie tylko – była wspaniałą opcją. Jednak bardzo ważne jest by nauczyciel sprawdził i poinstruował nas czy nasza praktyka jest prawidłowa i nam przypadkiem nie szkodzi. Dzięki temu łatwiej i bezpieczniej będziemy praktykować w domu.

Warto porzucić wszelkie przekonania, opinie, obawę, że nie dam rady, to nie dla mnie i po prostu przyjść na jogę i samemu podoświadczać…

Ania o sobie:

Mam na imię Ania i podążam ścieżką Jogi i samorozwoju od kilkunastu lat. Pierwszy raz na macie stanęłam 15 lat temu i od tej pory praktykuje jogę regularnie. Drogę nauczyciela Jogi rozpoczęłam pięć lat temu i tak trwa do dziś. Ukończyłam kurs nauczycielski – Yoga Alliance we współpracy z Yogatantra School of Yoga Studies oraz Dyplom z Terapii Jogą – Yoga Sadhana Seva Trust z siedzibą w Mombaju, związana z Bihar School of Yoga. Ukończyłam również szkolenie instruktorskie z zakresu Vinyasa Power Yoga z IFFA POLAND oraz jestem instruktorem metody Pilates. Dodatkowo odbyłam kilkadziesiąt warsztatów jogowych i rozwojowych pod okiem nauczycieli z Polski i zagranicy oraz kurs masażu tajskiego (zwanego jogą dla leniwych). Obecnie mam również przyjemność uczyć przyszłych nauczycieli Jogi w ramach Międzynarodowego Kursu na Nauczyciela i Terapeuty Jogą (Bihar School of Yoga). Daje mi to bardzo dużo satysfakcji i sprawią ogromną radość.

Zajęcia prowadzę w swoim kameralnym Studio w Jaworznie – ANIA YOGA THERAPY. Organizuję również liczne warsztaty z medytacji, jogi nidry, rozwoju świadomości ciała i ducha, a także mini koncerty.

Każdego dnia jestem niezwykle wdzięczna, że mogę dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i postrzeganiem świata przez pryzmat szeroko pojętego Systemu Jogi. Moją intencją jest poszerzanie świadomości, kontaktu z samym sobą, poprzez dotarcie do źródła swojego istnienia oraz pełnej akceptacji siebie, poprzez ukochanie i miłość. Wspieranie na ścieżce rozwoju moich uczniów oraz Bycie obecnym, Tu i Teraz. „Przeszłości nie zmienisz, przyszłości nie znasz, zatem zostaje tylko teraźniejszość” Bądź Obecny!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJerzy Dziewulski jest zły na Morawieckiego. “Mam ogromny zarzut do premiera”
Następny artykułRadzyńskie stowarzyszenie wręczyło książki uczniom i zaprasza mieszkańców na kawę i ciastka