Mimo że wciąż trwa Euro 2024, to w tym tygodniu ruszyła walka o europejskie puchary. W czwartek rozegrano m.in. mecze pierwszej rundy eliminacji do Ligi Konferencji Europy. I już wybuchł pierwszy skandal. Nie chodzi jednak o wydarzenia na murawie. W sprawę zaangażowała się sama UEFA.
FK Sarajeoo zaprojektowało specjalne koszulki. Tak chcieli upamiętnić zbrodnię. UEFA postawiła weto
Chaos wywołał FK Sarajevo, czyli czwarta drużyna ligi bośniackiej w poprzednim sezonie. Na start eliminacji bośniacki klub zmierzył się z kazachskim Aktobe. I ostatecznie wygrał 1:0 na wyjeździe po golu Francisa Kyeremeha z 90. minuty spotkania. Jednak na kilka godzin przed meczem klub z Sarajewa wydał oficjalny komunikat w mediach społecznościowych, w którym przyznał, że UEFA zakazała zawodnikom występu w specjalnie przygotowanych na ten mecz koszulkach. Z czego wynikała taka decyzja?
W lipcu przypada rocznica masakry w Srebrnicy. Był to akt ludobójstwa dokonany w 1995 roku na bośniackich muzułmanach, mężczyznach i chłopcach przez Siły Zbrojne Republiki Serbskiej. Jak donoszą historycy, było to jedna z największych zbrodni po II wojnie światowej. Zginęło w niej bowiem aż osiem tysięcy osób. I właśnie te wydarzenia chciał upamiętnić klub z Sarajewa. Władze zaprojektowały specjalne koszulki, na których umieszczono kwiat, symbolizujący zbrodnię ludobójstwa.
Wysłano projekt ubrań do UEFA, ale na trzy dni przed planowanym meczem europejski organ zabronił występu w tych koszulkach. Oficjalnym powodem takiej decyzji była chęć zapobieżenia łączeniu polityki ze sportem. Nie wiadomo też, czy w tych koszulkach zgodziliby się wystąpić wszyscy piłkarze ekipy z Sarajewa. W końcu gra tam pięciu Serbów. UEFA chciała więc zapobiec ewentualnym konfliktom. Nakazała zakryć znak na mecz, jednocześnie pozwalając na założenie czarnych opasek.
FK Sarajevo oburzone decyzją UEFA
Takiej reakcji UEFA klub się nie spodziewał. Działacze z Sarajewa nie kryli rozczarowania. “Umieszczając ten symbol na koszulce, przyświecały nam wyższe cele. Chcieliśmy promować prawa człowieka i szacunek dla ofiar przestępstwa. (…) Pozwolenie na noszenie takich koszulek byłoby gestem solidarności z ofiarami ludobójstwa i przesłaniem, że o takich tragediach nigdy nie należy zapominać, i też nie wolno ich powtarzać” – pisał klub na Instagramie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS