A A+ A++

Szpital w Starachowicach widzi problem i ma problem z osobami będącymi pod wpływem alkoholu, które trafiają do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W związku z tym wystosował pismo do Urzędu Miejskiego o wprowadzenie w weekendy „prohibicji” w naszym mieście.

Urząd Miejski zorganizował konsultacje społeczne dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu nocą. Odbywają się one w formie elektronicznej. Można wypełnić ankietę z trzema pytaniami. Zaplanowane zostały dwa spotkania stacjonarne. Z których pierwsze odbyło się we wtorek 3 września. 

– Co prawda szpital powiatowy w swoim piśmie przyjął bardzo rygorystyczne, wręcz niemożliwe do spełnienia kryteria. Gdyż założyli, że tego typu sprzedaż miałaby być nieprowadzona w weekendy. Ustawa pozwala na ograniczenia w godzinach 22-6 – mówił we wtorek 3 września podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Marcin Gołębiowski. 

Ograniczenia w handlu alkoholem wprowadziło 170 gmin w Polsce, m.in.: Rzeczniów, Sandomierz, Kazimierza Wielka, Kielce oraz duże miasta Warszawa, Rzeszów, Poznań.

W Starachowicach są dwa nocne sklepy, dziewięć stacji benzynowych i jeśli zakaz sprzedaży alkoholu zostałby wprowadzony, dotknął by głównie tych punktów. Jest jeszcze sieć sklepów Żabka, ale one zamykają się późną nocą. 

Z uwagi na skalę problemu występowania osób nietrzeźwych w SOR, zakłócających pracę personelu i wpływających na dyskomfort leczenia pozostałych pacjentów, z dniem 29 marca 2024 roku w starachowickim szpitalu rozpoczęto prowadzenie odrębnego rejestru. Do tej pory nie były prowadzone takie statystyki.

„Ze zgromadzonych danych wynika, że do dnia 20 czerwca br. odnotowano 321 przypadków. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety po użyciu / pod wpływem alkoholu, jak i w stanie upojenia alkoholowego. Z rejestru wynika, że na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym średnio przebywa 3,73 pacjenta na dobę, co stanowi 125,6 pacjentów miesięcznie” – informuje starachowicka lecznica. 

Komenda Policji poinformowała, że w 2023 roku przeprowadzono 102 interwencje zakwalifikowane, jako spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, 135 interwencji jako zakłócenia porządku/spoczynku nocnego (nie ma ewidencji z podziałem na osoby trzeźwe i znajdujące się pod wpływem alkoholu) oraz doprowadzono do wytrzeźwienia w pomieszczeniach policji 490 osób (ogólna liczba bez podziału na gminę z terenu której dana osoba została doprowadzona).

Straż Miejska w 2023 roku podjęła do realizacji 517 interwencji zgłoszonych przez mieszkańców, a dotyczących osób będących pod wpływem alkoholu lub spożywających alkohol w miejscu niedozwolonym oraz naruszających porządek publiczny. 

Na pierwsze spotkanie konsultacyjne przyszli właściciele jednego ze sklepów całodobowych, jedna mieszkanka, radny Rady Miejskiej Piotr Capała oraz radna Rady Powiatu Kinga Sawicka. 

Właściciele sklepu podkreślali, że nie da się określić czy osoby ujęte w statystykach kupiły alkohol w punktach handlowych czy gastronomicznych. W ich mniemaniu gmina nie powinna nakładać ograniczeń na wszystkich, a skupić się na egzekwowaniu odpowiednich działań wobec tych sklepów, gdzie występują problemy. – Trudno stwierdzić, gdzie dana osoba kupiła / spożyła alkohol. My pilnujemy porządku w swoim punkcie i dokoła niego. Po wprowadzeniu zakazu powstaną meliny. Dla nas to chora decyzja i ograniczenia wolności – mówił właściciel sklepu całodobowego.  

Oponowała starachowiczanka, w pobliżu której mieszkania znajduje się sklep spożywczy czynny do późnych godzin nocnych. – Ludzie mówią, że chcą mieć wolność. A co z tymi którzy w nocy chcą spać? Nawet po zamknięciu sklepu amatorzy picia pod chmurka prowadzą głośne rozmowy, dochodzi do burd i zakłócania ciszy nocnej – mówiła starachowiczanka. 

Radny Piotr Capała zwrócił uwagę, że powinna powstać mapa interwencji, która dałaby obraz, gdzie osoby będące pod wpływem alkoholu stanowią uciążliwość dla społeczeństwa. 

Zdaniem radnej Kingi Sawickiej zakaz nie „uzdrowi” sytuacji, choć jak powiedziała rozumie wniosek dyrektora szpitala i dbałość o zdrowie mieszkańców. – Zakaz sprzedaży alkoholu nie zadziała. Należy skupić się na tych punktach, gdzie są problemy – powiedziała radna Kinga Sawicka.

Z wyników konsultacji, w tym przeprowadzonej ankiety zostanie sporządzony raport. Jeśli mieszkańcy opowiedzą się za wprowadzeniem zakazu, będzie to asumptem do przedstawienia radnym Rady Miejskiej projektu uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu. Jeśli mieszkańcy opowiedzą się przeciw takiemu rozwiązaniu, sprawa zostanie zamknięta. 

LINK do konsultacji [kliknij]. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdjęcia rywalki Szeremety wywołały burzę. Internauci pytają, czy tak wygląda kobieta
Następny artykułPółpasiec i 9 kg w dół. Dla roli musiała katować swoje ciało