A A+ A++

Zbliża się wielkie świętowanie. Do 97. urodzin Gdyni pozostało 10 dni. Z tej okazji proponujemy swego rodzaju podróż w czasie i przypominamy, jak kiedyś wyglądało nasze miasto. Zajrzyjcie do dawnej Gdyni i dajcie się porwać archiwalnym fotografiom ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

Gdynia przez lata przeszła ogromną metamorfozę. Z rybackiej wioski stała się nowoczesnym ośrodkiem gospodarki morskiej, handlu międzynarodowego, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i turystyki. Jest postrzegana jako miasto sukcesu, w którym mieszkają ludzie przedsiębiorczy, aktywni i odważni. A jak wyglądała kiedyś? W galerii prezentujemy kilkanaście zdjęć dawnej Gdyni.

Wybraliśmy archiwalne fotografie z lat 20., 30., 40., 60. i 70. Uwieczniono na nich m.in. port, skwer Kościuszki, obecną ul. 10 Lutego, bulwar Nadmorski, transatlantyki, kutry rybackie czy promenadę w Orłowie. Zdjęcia pochodzą zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Można je obejrzeć również online w archiwum cyfrowym „Gdynia w sieci”.

A teraz słów kilka o historii naszego miasta. Gdynia otrzymała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Wtedy liczyła 12 tys. mieszkańców. Obecnie liczba ludności to prawie 244 tys. osób (dane na 31.12.2021).

W 1920 roku inżynier Tadeusz Wenda otrzymał zadanie wyboru miejsca, gdzie zostanie zbudowany przyszły port. I to właśnie Gdynia okazała się najdogodniejszą lokalizacją. 23 września 1922 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Ta data jest uznawana za jego formalny początek. Wielkim orędownikiem budowy portu był też m.in. Eugeniusz Kwiatkowski – polski minister przemysłu i handlu w latach 1926-1930.

Budowa portu, który w 2022 roku świętował swoje stulecie, sprawiła, że Gdynia przez wiele lat była Polskim oknem na świat. Dzięki niemu miasto mogło i nadal może się rozwijać. Otworem stanęły także drzwi do innych państw. To właśnie z gdyńskiego portu odpływały słynne transatlantyki, takie jak „Batory”, Piłsudski” czy „Pułaski”. Dzięki morskiej infrastrukturze Gdynia stała się też siedzibą dowództwa Marynarki Wojennej RP, a później ośrodkiem szkolnictwa morskiego. W 1930 roku z Tczewa przeniesiono tu Szkołę Morską (obecnie Uniwersytet Morski). Obecnie z gdyńskiego portu można popłynąć m.in. do Szwecji. Linia promowa Gdynia-Karlskrona została uruchomiona już w 1990 roku.

I tak miasto z morza i marzeń wzrasta do dziś.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS wyśle do Polaków specjalne listy. Dostaną je m.in. emeryci
Następny artykuł5 ćwiczeń, które warto wykonywać w trakcie przerwy w pracy