Zagrożenie epidemiologiczne podczas powodzi – WAŻNE INFORMACJE!
W celu ograniczenia zagrożenia epidemiologicznego dla terenów dotkniętych powodzią Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy zaleca przestrzeganie poniższych zasad:
- Często myć ręce wodą z mydłem;
- Spożywać wodę butelkowaną lub dostarczaną w cysternach;
- Nie należy spożywać produktów spożywczych zalanych wodą powodziową nawet opakowanych, w puszkach, słoikach bez widocznego uszkodzenia opakowania;
- Owoce, warzywa zalane wodą powodziową nie nadają się do spożycia;
- Należy unikać spożywania surowych, niedogotowanych, niedosmażonych jaj, mięsa/drobiu/ryb;
- Przygotowanie potraw z surowego mięsa/drobiu/ryb wymagających dalszej obróbki termicznej (smażenie, pieczenie, duszenie) powinno odbywać się na przeznaczonych tylko do tych produktów naczyniach kuchennych np. deskach do krojenia, nożach, sztućcach, które po każdym użyciu powinny być dokładnie oczyszczone, umyte i wysuszone. Umyte i suche deski do krojenia, naczynia i sztućce mogą być używane do przygotowania innych posiłków/potraw. Przed oraz po przygotowaniu surowego mięsa/drobiu/ryb do dalszej obróbki należy dokładnie umyć ręce.
W sytuacji skaleczenia, zranienia, urazu należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję o potrzebie podania szczepionki przeciw tężcowi!
W sytuacji pojawienia się objawów chorobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza!
Ponadto udostępniamy dla Państwa (załączniki):
- Zasady postępowania w przypadku zalania budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych ściekami bytowymi. Proszę pamiętać, że budynki po zalaniu należy traktować jak skażone, a korzystanie z zalanych pomieszczeń jako stwarzające ryzyko choroby zakaźnej i jej szerzenia w otoczeniu.
- INFORMACJA DLA POWODZIAN o wodzie przeznaczonej do spożycia.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS