A A+ A++

Bawią i uczą. Pozwalają na przyjemne spędzenie czasu, ale również, jak się okazuje, na odniesienie sukcesu. Zalety planszówek doskonale znają uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, którzy wygrali mazowieckie kwalifikacje regionalne Olimpiady Gier Planszowych IPN, a w czerwcu zagrają w finale ogólnopolskim w Poznaniu.

Do udziału w turnieju Instytut Pamięci Narodowej zaprosił młodzież po raz drugi. Ze świdnickiego liceum wystartowały cztery drużyny, złożone z uczniów klasy IA, pod opieką wychowawczyni Anny Piątkowskiej, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy sami wybierali jedną z kilku zaproponowanych przez organizatora gier. Świdniczanie postawili na „Niepodległość” i zmierzyli się z nią najpierw w eliminacjach w Lublinie, później w kwalifikacjach w Warszawie.

– To gra czteroosobowa, strategiczna, z wykorzystaniem kostek i kart. Naszym celem było zdobycie jak największej liczby punktów. Uzyskiwało się je za robienie misji finałowych, przedstawiających ważne postaci, organizacje i epizody związane z niepodległością naszego kraju – wyjaśnia Mateusz Miernikiewicz, lider zwycięskiej drużyny, w skład której weszli jeszcze Mateusz Kursa, Michał Wójcik i Adam Poluchowicz.

Jak przyznaje Anna Piątkowska, „Niepodległość” to ciekawa, ale jednocześnie jedna z najbardziej wymagających planszówek historycznych, wydanych przez IPN:  – Wszystkie misje obejmują wydarzenia czasu I wojny światowej,  roku 1918 oraz te związane z walką o granice II Rzeczypospolitej, a także osobistości ze świata polityki, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Jan Paderewski. Oprócz wiadomości, ważne jest oczywiście strategiczne myślenie, z czym chłopcy świetnie sobie poradzili, bezapelacyjnie zdobywając pierwsze miejsce. Dzięki zestawom gry pozyskanym z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wszyscy moi uczniowie mogli ćwiczyć w domu lub w szkole, teraz zaś zwycięzcy przygotowują się do finału.

Licealiści cieszą się z wygranej i podkreślają, że udział w olimpiadzie jest przede wszystkim świetną zabawą, która daje możliwość spędzenia czasu z innymi pasjonatami tego rodzaju rozrywki. Natomiast gry planszowe uczą, między innymi, współpracy, komunikacji międzyzespołowej, dokonywania właściwych wyborów, co na pewno przydaje się też w szkole, pracy czy życiu.

W finale centralnym świdniczanie będą konkurowali z 15 drużynami z całej Polski. Jak na razie, nie czują stresu, chociaż nie ukrywają, że przed wyjazdem do Poznania na pewno lekkie napięcie się pojawi. W stolicy Wielkopolski, oprócz turnieju, czekają ich jeszcze inne atrakcje, ponieważ pobyt zaplanowany jest na cztery dni.

Druga grupa z II LO: Filip Tryniecki, Oliwia Kocot, Anna Leśny, Szymon Roczon, w kwalifikacjach w Warszawie zdobyła drugie miejsce. W olimpiadzie wystartowali również: Franciszek Jaworski, Sebastian Adamiak, Rafał Krupa, Dominik Kłopotowski, Antonina Całka, Martyna Iwanek, Wiktoria Gorzkowska, Zuzanna Trochonowicz.

– W rozgrywkach brała udział połowa klasy 1A. Jestem bardzo dumna z młodzieży, bo poważnie i z wielkim zaangażowaniem podeszła do tego projektu, który sprawiał jej też mnóstwo radości. Cieszę się, że uczniowie mogą realizować i rozwijać swoje pasje, a ja mogę ich w tym wspierać – dodaje A. Piątkowska.

aw

gry planszowe Głos Świdnika II LO Świdnik IPN Świdnik ZSO nr 1 Świdnik

Last modified: 8 marca, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadchodzi gala “Wytańczyć marzenia” w MOK Pruszków – spotkajmy się 15 marca!
Następny artykułZuzanna Wikieł i jej koń Zaletto Blue zakwalifikowali się do jeździeckich Halowych Mistrzostw Polski oraz Halowego Pucharu Polski Dzieci i Młodzieży