Gorzekały, czyli zaginiona wioska pod Orzyszem (woj. warmińsko-mazurskie), zaczęła upadać około 50 lat temu. Dziś możemy policzyć na palcach jednej ręki, ile osób o niej pamięta. Obecnie większości kojarzy się wyłącznie z terenem wojskowego poligonu.
Mazury. Zaginiona wioska koło Ełku jest już w pamięci niewielu
Gorzekały to wieś położona około siedem kilometrów od Orzysza, zlokalizowana w pobliżu Bemowa Piskiego. Najpierw nazywano ją Gorsikallen, następnie zaś używano nazwy Gorzekallen. W 1938 roku przemianowano ją na Gortzen, a w 1947 roku nadano miejscowości obowiązującą nazwę Gorzekały.
Powstałą w 1542 roku, czyli niemalże 500 lat temu, kiedy to sześć łanów na prawie magdeburskim zakupili tu bracia Michał, Adam i Maciej Gorzekałowie z Zalesia. Początkowo wieś należała do parafii ewangelickiej w Orzyszu, a pod koniec XVI wieku do parafii w Klusach. Po II wojnie światowej część areału wsi przejęło Ludowe Wojsko Polskie, a grunty te zostały włączone do poligonu w Orzyszu. Do 1939 roku mieszkało tu 176 osób w 36 domach, więc była to niewielka wieś.
Pasjonaci Ełku opublikowali na Facebooku nagranie, w którym proszą wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje lub zdjęcia, o kontakt i podzielenie się tak cenną rzeczą, jaką są wspomnienia związane z wsią Gorzekały.
Byłem tam w wojsku 92-94 w Bemowie Piskim, przez tę wieś wiele razy przechodziłem, jednak już wtedy nie wyglądała na mocno zamieszkała, choć było to ponad 30 lat temu, wtedy zabudowania gospodarskie były podobne do innych w tym regionie
– wspomina jeden z internautów.
Tak, został kościół, który był przez jakiś czas magazynem i pojedyncze budynki
– dodał kolejny.
Gorzekały na Mazurach. To tu przebywał znany pisarz Jarosław Iwaszkiewicz
Gorzekały, choć nawet w czasach swojej świetności mogły wydawać się zapomniane przez Boga, gościły bardzo znanego pisarza. Zimą 954 roku przebywał tu Jarosław Iwaszkiewicz, który według źródeł zatrzymał się w pokoju urządzonym przez Wiesława Kępińskiego, czyli wychowanka Iwaszkiewicza i jego żony Anny, który odbywał w tamtym czasie służbę wojskową w Bemowie Piskim. Ciekawostką jest, że podczas pobytu w Gorzekałach Iwaszkiewicz pracował m.in. nad utworami “Chopin” oraz “Ze wspomnień”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS